Nükleer mesai başlıyor Rusya da toplantı istedi

1

Tahran yönetiminin uranyum takas anlaşmasına olumsuz cevap veren Batılı ülkeleri cezalandırmak amacıyla görüşmeleri iki ay dondurduğunu açıklamasına rağmen nükleer mesai yeniden başlıyor.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Türkiye ve Brezilya dışişleri bakanları ile görüşmeye başlayacaklarını açıkladı. Muttaki, Tahran'daki basın toplantısında, "Üç ülkenin dışişleri bakanları arasında temaslar vardı. Ortak bir toplantı gündemde. Bunu bir iki gün içinde ilan edeceğiz." diye konuştu. Zaman'a bilgi veren diplomatik kaynaklar da üç bakanın hafta sonuna telefon görüşmesi yaparak toplantı yeri ve zamanına karar vereceklerini söyledi.

'GELİN KONUŞUN' DEMİŞTİK

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin bu açıklamasından önce yine dün Rusya'dan önemli bir girişim geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'la görüşme önerdiklerini açıkladı. Lavrov, "Brezilya ve Türkiye'nin (takas anlaşması) girişimleri doğrultusunda Rusya, ABD ile birlikte Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı nezdinde girişimde bulundu ve üç ülkenin (ABD, Rusya, İran) teknik uzmanlarının İran'daki deneysel reaktöre nükleer yakıt sağlanması ihtimali görüşmek üzere bir toplantı düzenlenmesini önerdi." şeklinde konuştu.

Türkiye de nükleer müzakerelerin bir an önce başlamasını istiyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, zamanın çözümün lehine işlemediğine dikkat çekti. Sözcü, takas anlaşmasının ilk unsurlarının ortaya çıkmaya başladığında Türkiye'nin "Gelin oturun, konuşun. İsterseniz bir de otururuz." dediğini, ancak bunun gerçekleşmediğinden yakındı. Sözcü Özügergin, takas anlaşmasının güven artırıcı önlem olarak değerlendirilmesi; eksik unsurların da müzakere edilmesini gerektiğini vurguladı.