Rus makamlar, krizle mücadelede 450 milyar rubleyi boşuna harcamış

1

Rusya’da krizle mücadele için ayrılan 1,2 trilyon ruble (38 milyar dolar) paranın üçte birinin boşuna harcandığı ortaya çıktı. Rusya Yüksek Ekonomik Okulu’na bağlı Kalkınma Merkezi’nin yaptığı hesaplama ve araştırmalara dayanan Rus Vedomosti gazetesi, paraların iktisatla harcanmadığını iddia ediyor. Araştırmanın “hükümet çıkarları” doğrultusunda yapıldığı da belirtildi.

Yüksek Ekonomik Okulu uzmanlarına göre, kriz yılı sayılan 2009 yılında ülke bütçesinden ekonomiyi desteklemek için 1,2 trilyon ruble harcandı. Fakat uzmanlar, bu paranın üçte birinin, yaklaşık 459 milyar rublenin boşuna harcandığına inanıyor. Yüksek Ekonomik Okulu uzmanlarına göre 450 milyar ruble iktisat edilebilirdi. Buradaki en kuşkulu harcama ise VEB, VTB, Rosselhozbank (Rus dev bankalar) ve Rosagrolizing, Devlet Ulaştırma Kurumu’na yatırılan 360 milyar para olarak belirtildi. Devlet direkt finans alanına yaklaşık üç trilyon rublelik yardım etti, ama ekonominin kredileşmesi sürecine katkı sağlamak mümkün olmadı.

Bunun dışında devlet kurumlarında “alışverişi” canlı tutabilmek için ayrılan 92 milyar ruble de boşuna harcanmış. Tüm bu paralar Rusya Demiryolları Şirketi’ne destek ve otomobil teknolojisine yönelik satın almada harcandı. Fakat uzmanlara göre, bu sanayi sektörü talebe rağmen üretimi artırmadı.

Uzmanlar vatandaşları ve iş  piyasasını desteklemek için ayrılan 248 milyar rublenin doğru harcandığı görüşünde. 2009 yılında Rusya’nın GSMİ’nin yüzde 7.9 düştüğü ve bunun da son 15 yılında en güçlü düşüş olduğu belirtildi. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı da krizle mücadele çalışmalarının GSMİ’nin yüzde 2 oranda düşmesini yavaşlattığını da kaydediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan