Rusya, Belarus ve Kazakistan Gümrük Birliği'nin faaliyete tam girmesi için imza attı

4

Rusya, Belarus ve Kazakistan liderleri bir araya geldikleri Astana'da Gümrük Birliği'nin tam anlamıyla faaliyete girmesi için Gümrük Yasası'nı yürürlüğe koyan deklarasyonu imzaladı.

Avrasya Ekonomik Topluluğu (AET) zirvesi için Kazakistan'ın başkenti Astana'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın Gümrük Yasası'nı yürürlüğe koyan deklarasyonu imzaladıklarını dile getirdi. Medvedev, "Gümrük Kanunu 6 Temmuz tarihinde üçlü ilişkilerde yürürlüğe girecek. Rusya ve Kazakistan için kanun 1 Temmuz itibariyle yürürlükteydi." dedi.

Kazakistan, Rusya ve Belarus tarafından kurulan Gümrük Birliği uygulaması 1 Ocak 2010 tarihi itibarı ile başladı. Ancak defakto birliğin üç ülke arasında tam anlamıyla çalışması için ve tek gümrük bölgesinin oluşmasını için Gümrük Yasası'nın yürürlüğe girmesi gerekiyordu.

Rusya ve Kazak devlet başkanları Haziran ayında Gümrük Yasasını onaylamıştı. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ise ancak iki gün önce belgenin parlamento tarafından onayladığını duyurdu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan