Ruble, dolar, petrol ve Avro fiyatları sene sonuna kadar nasıl değişecek?

21
Kommersant yayınevine bağlı Vlast dergisi geçen aylarınn ekonomik tahminlerini gözden geçirerek doların 2010'un sonuna doğru 30 ruble düzeyine kalacağını, petrol fiyatının ise 65 dolar cıvarında olacağını yazdı.

Vlast dergisinin bu haftaki sayısında 'Ekonomik tahminler' bağlıklı haberinde önümüzdeki ay içinde ekonomik gelişmeler alındı. Kur değerleri, petrol fiyatları ve enflasyon oranlarına etki eden faktörlerin değerlendirildiği yazıda şu tahminlere yer verildi: Dolar kaç rubleye satılacak?

Rusya Merkez Bankası'nın(MB) açıklamalarına göre ruble Temmuz ayında hem artış hem düşük sergileyecek. Ayrıca Merkez Bankası'ndan bazı kaynkaları döviz kurunun serbest bırakılacağını belitiyor. Ancak bu serbest bırakılmaya ara sıra müdahale edileceği kaydediliyor. Çünkü Rusya döviz piyasası para hacmine ihtiyac duyduğundan MB tarafından döviz satın alımı gerçekleştirilmes gerekiyor. Böylelikle dolar kurunun sene sonuna kadar fazla çıkmadan ve fazla düşmeden 30 ruble civarında kalacağı tahmin ediliyor.

Rusya'da fiyatlar nasıl değişecek?

Ticaretler uğraşanlar doların yükseldiğini seyerederken hem ihrac edilen hem ithal edilen mallarına zam yapmak istedi. Ancak tuccarlar Rusya'da enflasyonun geçen yıla nazaran fazla yükselmemesi nedeniyle fiyatlara fazla müdahale etmeycek. Böylellikle fiyatların yüzde sadece bu ay 0.4'i aşmayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca petrol fiyatlarının artması Rusya'ya petrol dollarının akışını sağlıyor. Bu durum tüketici fiyatlarını da etkiliyor. 2010 yılının perakende fiyatlarında resmi artış tahminleri yüzde 6-7 arasında değişiyor. Fakat tüm dünyada enflasyon artışının olduğuna dikkat edersek bu durumun Rusya'da da etkisini göstermesi bekleniyor. Tüm etkenler dikkate alındığında Vlast dergisi yazısında fiyatlarda yüzde 6.5 efnlasyonun yaşanacağını kaydetti.

Dünya petrol fiyatları ne olacak?

Vlast dergisinin önceki ay için yapıtığı tahminde Avrupa borç krizi, dünya döviz piyasasının durumu dikkate alınarak petrol fiyatlarının 77 dolardan aşağı olacağını tahmin etmişti. Bu tahmin doğru çıktı ve Haziran sonuna doğru petrolün varil fiyatı 76,41 dolardan sunulmuştu. Önümüzdeki günlerde petrol karaborsacıları fiyatların yükselmesine oynayacak, çünkü yükselişe geçen küresel ekonomide petrole ihtiyaç duyulacak. Fakat Avrupa'daki malli sorunlar yüzüden bu oyun fazla ileriye gidemeyebilir. Ayrıca en büyük petrol tüketicisi ABD'nin ekomisinde yaşanan işsizlik problemleri bu fiyatlarda etki gösterebilir. Vlast dergisine göre tüm veriler dikkate alındığında sene sonuna kadar petrol varil fiyatının 65 dolardan pahalı olmayacak.

Makalede Avro'ya da değinildi. Avrupanın ekonomik şartları dikkate alınan tahminde şu anda yükselmesine rağmen Avro'nun sene sonunda 1,27 dolardan satılacağı tahmin ediliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan