Abhazya: Öncülüğümüz Türkiye’le hava ve deniz ulaşımının açılması

2

Abhazya Türkiye ile direkt hava ve deniz ulaşım yolunun açılmasını istiyor. Abhaz yetkililer, bağımsızlıklarının tanınması için dünya çapında çalışmalarını artıracaklarını da kaydetti.

Tiflis’e bağlı Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Abhaz parlamentosunda yaptığı konuşmada Türkiye, Suriye ve Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan diyaspora ile çalışmalarının önemine değindi. Söz konusu ülkelerde Abhaz diyasporasıyla sıkı ilişkilerin geliştirilmesinin kendileri için öncülük olduğunun önemle altını çizen Bagapş bölgsel güç devlet Türkiye ile karşılıklı ilişkilerinin artırılması gerektiği üzerinde de durdu. Abhaz lider, “Sodyaşlarımızla ilişkilerimizin çeşitlendirilmesi ve onların geri dönmesi süreci açısından öncelikli hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti ile direkt hava ve deniz ulaşım yolunun açılmasıdır. Ki bu da çok sayıda soydaşımızın tarihi vatanıyla temas halinde bulunmasını, iletişimini kolaylaştıracaktır” dedi.


Bagapş, Abhazya’nın Rusya dahil beş ülke tarafından tanındığını da hatırlatarak, “Bizi tanıyan ülkelerden biri Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyesi Rusya Federasyonu’dur. Abhazya Dışişleri Bakanlığı, ülkenin uluslararası alanda tanınması sürecinin artırılması için ciddi adımlarda bulunuyor.” diye konuştu.

Şubat ayında Moskova’ya yaptığı resmi ziyarette de Bagapş Türkiye ile ilişkilere de değinerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Abhaz soydaşlarımız bizim için çok önemli. Kıyaslama yapmakta fayda var: Türkiye’de 500 bin Abhaz soydaşımız yaşıyor. Abhazya’nın kendisinde ise sadece 120 bin Abhaz var. Ama malesef Türkiye ile ilişkilerde belirli bir olumlu gelişmenin olduğunu henüz söyleyemem. Türkiye daha halen bizi tanımadı. Olaylar gelecekte nasıl gelişecek onu da zaman gösterecek.” diye konuşmuştu.


Fuad Seferov, Moskova, Cihan