Putin'den Aeroflot'a fırça: Yabancı uçakla iç piyasada büyüme kabul edilemez

3

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, devlet hava yolu şirketi Aeroflot'un 44 adet Boeing ve Airbus model uçaklar alarak iç piyasada büyüme planını sert bir şekilde eleştirdi. Aeroflot CEO'su Vitali Savalyev'le görüşen Putin, "Siz yerel piyasada büyümek istiyorsunuz. Ancak Rus teknoloji ürünlerini satın almıyorsunuz. Bu kabul edilemez." dedi.

Savalyev'den daha fazla Rus uçağı satın alacak şekilde planlarını gözden geçirmesini isteyen Rusya başbakanı, 115 uçaktan oluşan şirketin filosunda sadece altı adet Ilyushin-96 model jetlerin bulunmasını eksik olarak değerlendirdi. Yerli teknoloji ürünlerin kullanılmasının önemine değinen Putin, Aeroflot'a Tupolev ve Irkut MS-21 model uçakları önerdi.

Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü  üyeliğinin gerçekleşmesinin ardından hava yolu ulaşımının  çok daha önemli hale geleceğine vurgu yapan Savalyev, iç piyasada yüzde 25 oranında büyümenin ana hedefleri olduğunu söyledi. Şirket iç uçuşlar için 30 adet Sukhoi model uçaklardan almayı da planlıyor.

Yerli teknoloji kullanımından endişe etmediklerini kaydeden Aeroflot yetkilisi, planlarını gözden geçirecekleri taahhüdünde bulundu. 2009 sonunda 2,6 milyar dolarlık ciroya ulaşan şirket, 400 milyon dolar da vergi ödedi. Ekonomik kriz nedeni ile şirket 2009'da yüzde 5,6 küçüldü.

Yabancı uçaklar için yüzde 20'lere varan gümrük uygulamasına rağmen, sivil havacılıkta halen yabancı model uçak kullanımı yüzde 70'lerin üzerinde. Siparişlerin zamanında gerçekleşememesi ve yakıt tasarrufu nedeni ile yerli modeller sivil havacılıkta tercih edilmiyor. Aeroflot'un yüzde 51,7'sini elinde bulunduran devlet, yönetimde etkinliğini sürdürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan