Rusya'dan Türkiye'yi de etkileyecek enerji hamlesi

1

Rus doğalgaz tekeli Gazprom, Türkiye'den Avrupa'ya gaz taşıyacak olan Nabucco boru hattı projesini tehlikeye sokabilecek bir adım atıyor. Gazprom'un Nabucco'nun ortağı Alman enerji devi RWE'ye rakip proje Güney Akım'a da ortak olma teklifi götürdüğü bildirildi.

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, Güney Akım doğalgaz projesine Alman enerji şirketi RWE’yi de dahil etmenin yollarını arıyor. Bunun, Nabucco’ya rakip olarak gösterilen projenin gerçekleşme olasılığını yükselttiği belirtiliyor.

Alman Handelsblatt gazetesi ülkenin en büyük ikinci enerji şirketi olan RWE’nin Gazprom’un teklifini değerlendirdiğini belirtse de Fransız haber ajansı AFP’nin konuştuğu bir şirket yetkilisi konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

RWE, Ortadoğu ve Kafkaslar’daki gazın Türkiye ve Balkanlar üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla planlanan Nabucco projesini yürüten konsorsiyumda da yer alıyor.

Handelsblatt’ın konuştuğu RWE yöneticisi Stefan Judisch, “Nabucco’ya dahil olduğumuz doğru ve şu anda başka bir projeye dahil olmanın mantıklı bir hareket olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Ancak Alman şirket, Avusturyalı  enerji grubu OMV’nin yaptığı gibi her iki projeye de dahil olabilir.

Bununla birlikte, Gazprom’un İtalyan şirket Eni ve Fransız EDF’yi de Güney Akım projesi için ikna ettiği belirtildi.

Güney Akım projesiyle, 2015 itibariyle Rus doğalgazının Karadeniz altından Balkanlardan geçerek Avrupa’ya taşınması, bu ülkedeki doğalgazın Karadeniz sahilindeki Novorossisk bölgesinden İtalya ve Yunanistan'a ulaştırılması hedefleniyor.

Gazprom ise Ukrayna ve Belarus gibi ülkelerin Güney Akım’a dahil olmasını istemiyor. Çünkü  geçtiğimiz yıllarda bu iki ülkeyle transit ücretleri konusunda yaşanan tartışmalar Batı Avrupa’ya sağlanan doğalgaz arzında bazı sorunların yaşanmasına neden olmuştu.

ABD ve Avrupa Birliği’nin Batı’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığının azaltılması için desteklediği, Türkiye-Avusturya boru hattı olarak bilinen Nabucco’nun amaçlarından biri ise Rusya etkisinden tamamen kurtulmak.

Kaynak: AFP, Hürriyet Ekonet