Türkiye birinci, Rusya dokuzuncu

0

Avrupa ülkelerinde konuta yapılan yatırımın kira gelirleri ile karşılanmasını öngören rapor açıklandı. Emlak sektörünün önemli haber portallarından GdeEtotDom.ru'ya göre 13 yılda kira gelirleri ile emlak değerini yakalayan Türkiye ilk sırada yer aldı. Rusya ise 19 yıllık süre ile dokuzuncu sırada yer alabildi.

Çalışmada son 12 ayda kira gelirleri ve konut maliyet fiyatları metrekare üzerinden değerlendirildi. Ancak araştırmada emlak vergileri ve konut giderleri gibi diğer etkenler dikkate alınmadı.

Toplam 92 yılda ancak kira gelirleri ile emlak değerini yakalayabilen Monaco ev sahipleri için en geç gelir getiren ülke olurken, 34 yılla Fransa sondan ikinci ve 32 yılla da Andorra ve İsveç üçüncü sırayı paylaştı. Hırvatistan ve İtalya ise 30 yılla listede dördüncü sırada yer aldı.

Rusya, Danimarka, Lüksemburg, Polonya ve İspanya gibi ülkelerle dokuzuncu sırayı paylaşırken, bu ülkelerde emlak sektörüne yatırım yaparak kira geliri elde etmek isteyen gayrımenkul sahipleri, yatırımlarının karşılığını ancak 19 yılda alabiliyor.

Türkiye ise sıralamada kira geliri bekleyen yatırımcılar için en cazip ülke oldu. Türkiye'de emlak sektörüne yatırım yapanlar paralarını 13 yılda geri alabiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan