Kommersant: "Rusya, Nabucco'yu zayıflatmak için Almanya'yı Güney Akım'a ortak yapacak"

0

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının avrupaya ulaştırılmasını öngören boru hatları üzerinde rekabet hızla devam ediyor. Ukrayna ile ilişkileri geliştiren Rusya, Avrupa doğalgaz sevkıyatında önemli bir güvence kazansa da alternatif hatlar kurarak uzun vadeli garanti sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. İtalya ile birlikte 'Güney Akım' doğalgaz boru hattını geliştiren Moskova, Fransa'dan sonra Almanya'yı da 'Güney Akım'a ortak yapmak için kolları sıvadı.

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom, Alman enerji şirketi RWE'ye teklifi iletti. Gazprom'un teklifini resmi olarak aldığını doğrulayan RWE'nin Nabucco doğalgaz boru hattına da ortak olması kafaları karıştırdı. Şirket basına yaptığı açıklamada, "Diğer projeler gibi şirket bu öneriyi de dikkate alacaktır." değerlendirmesine yer verdi.

Kommersant'a açıklamada bulunan 'Doğu Avrupa Doğalgaz Analizi' düşünce kuruluşu uzmanı Mihail Kortçemkin, toparlanmaya başlayan Nabucco doğalgaz boru hattını önlemek için Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in her yolu deneyeceğini iddia etti.

Rusya'nın by-pass edilmesini öngören Nabucco doğalgaz boru hattı 3 bin 300 kilometre uzunluğunda ve 31 milyar metreküp doğalgaz kapasitesinde olacak. Türkiye'nin enerji dağıtım merkezi haline gelmesini sağlayacak hat Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa'ya ulaşacak. 63 milyar metreküp doğalgaz kapasitesine ulaşması hedeflenen Güney Akım ise Karadeniz'de Türk ekonomik sahasından geçerek doğrudan avrupaya ulaşmayı hedefliyor.

Nabucco'nun öncü ortaklarından RWE'nin Güney Akım'a ortak olması rakip boru hatlarındaki dengeleri önemli ölçüde etkileyecek. Gazeteye konuşan Enerji Uzmanı Graham Freedman, "Almanya'nın Güney Akım'dan yana tercihde bulunması Nabucco'nun uygulanabilirliliğini zorlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupalı uzmanlara göre iki proje de aynı kaynaklar ve pazarı hedefliyor. Hangi proje daha önce uygulama aşamasına geçerek tamamlanabilirse, diğer proje yaşam şansını yitirecek. Alman şirket RWE yöneticisi AFP'ye yaptığı değerlendirmede Nabucco'nun dışında başka bir projeye dahil olunmasının doğru olmadığını ifade etse de, şirketin Avusturya enerji grubu OMV gibi hem Nabucco hem de Güney Akım'a katılabileceği öngörülüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan