Rus işletmelerine en büyük zararı itfayeciler ve devlet kurumları veriyor

2

Rusya'da yapılan bir ankete göre ülkede işletmeciler için en büyük engeli itfayeciler ve devlet kuruluşlarının oluşturduğu tespit edildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev göreve gelmesinin ardından en önemli hedeflerinden biri işletmeler üzerinde düzenleyici ve bürokratik yükü azaltmak oldu. Ancak Medvedev'in 'rüşvetçi' ve 'eski' olarak nitelendirdiği bazı bürokratik kurumların baskı ve denetimlerinde son günlerde düşüş görülmesine rağmen, işletmeciler engellerin daha da çoğaldığını belirtiyor.

Üç yıl boyunca süren inceleme sonucunda düzenleyici devlet kurumların işletmelere etkileri 7 üzerinden 3.3'e düştüğü görüldü. 2007 yılında ise bu etkinin oranı 3.73 olarak gösteriliyordu.

Devlet kamu oyu araştırma şirketi VTsIOM 2009 yılında bin 200 işletmeci üzerine devletin düzenleyici ajansların performanslarını ortaya çıkartmak üzere anket düzenledi. Bu ankete göre işletmecilere en büyük engel oluşturan kurumlar arasında vergi makamları yüzde 65 oranla birinci sırada yer alıyor. İşletmecilerin şikayetçi olduğu diğer kurum ise ankette yüzde 50'lik oranla yangın önlemleri ile ilgili denetim yapan itfaiye teşkilatının yer aladığı görüldü.

Gözetim kuruluşları ve bölgesel yönetimler tarafından sık düzenlenen denetimler kriz yılı  boyunca işletmecileri rahatsız etmeye devam etti. Ankete katılanların yüzde 30'u işletmelerine en büyük engeli belge denetimlerinin oluşturduğunu ve bu tür denetimlerde rüşvetin istendiğini kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan