Rusya'ya yanınızda getirdiğiniz mallar için yeni düzenleme uygulamada

10

Gümrük Birliği ile birlikte yürürlüğe giren yeni gümrük düzenlemelerine göre yurtdışından Rusya'ya gelen vatandaşlar şahsi kullanım için satın aldıkları malların ağırlığında ve fiyatlarında kısıtlamalar artırıldı.

Rusya, Kazakistan ve Belarus'un oluşturduğu Gümrük Birliği çerçevesinde Rusya'ya gelen vatandaşlar için yeni gümrük düzenlemeleri getirildi. Yeni gümrük düzenlemelerine göre yurtdışından gelen vatandaşlar şahsi kullanım için alış-veriş yaptıkları malları daha rahat getirebilecek.

Daha önceki düzenlemelere göre Rusya vatandaşları ülkelerine mal getirmeleri halinde bu malların ağırlığı 35 kiloyu toplam fiyatı ise 65 bin ruble (2 bin 100 dolar) geçmemesi halinde deklarasyon doldurması gerekmiyordu. Bu miktarı çeçmesi ve deklere edilmemesi halinde ise malın iki kat fiyatını ceza ödemesi gerekiyordu. 250 bin rubleyi (8 bin 300 dolar) geçen malların deklere edilmemesi halinde ise vatandaş cezai sorumluluğa tabii tutuluyor ve 'kaçak malın sokulması' suçundan yargılanabiliyordu.

1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren Gümrük Yasası ile birlikte 'kaçak mal sokmak' ve 'cezai sorumluluğa' tabii tutulabilecek malın toplam fiyatı artırılarak 1.5 milyon ruble (50 bin dolar) olarak belirlendi. Ayrıca vatandaşlar Rusya'ya bin 500 doları geçmeyen 50 kilo mal getirebilir.  Fakat her fazla kilo başına gümrükleme parası olarak 5 dolar ve toplam bedelin yüzde 30'unu ödemensi gerekecek.

Bununla birlikte alkollü içecekler için de değişiklikler yapıldı. Böylelikle daha önce 2 litre gümrüksüz getirilebilen içki 3 litreye yükseltilirken, toplam getirilebilen ya da çıkartılabilen içki miktarı önceki 10 litreden 5 litreye kadar düşürüldü. Müsaade edilen miktardan fazla her litre başına ise vatandaştan 10 Avro gümrükleme parası alınacak. Ayrıca tütün ürünlerinde de kısıtlama tespit edilerek: en fazla 200 sigara tanesi veya 50 puro veya 250 gram tütünün gümrükte geçirme izni verildi. Kültür eşyalarında sınırlama getirilmezken kıymetli taş ve metallere 25 bin dolara kadar kısıtlama öngörüldü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan