Rusya'da vergi cezaları artıyor

15

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma milletvekilleri vergi ihlallerine daha sert cezalar öngeren ve yatırım vergi kredilerinin geciktirilmesini düzenleyen yasa tasarısını kabul etti.

Devlet tarafından desteklenen yasa tasarısının amacı ise yürürlükte olan vergi cezalarının 10 yıldan beri gözden geçirilmediği ve vergi ihlalcileri üzerine yeterince etki oluşturulmadığı şeklinde açıklandı.

Tasarıya göre tüzel kişilikler tarafından vergi beyannamesinin sunulmaması halinde kesilen ve en düşük olan 100 ruble'lik(3.3 dolar) cezanın 1000 rubleye(33 dolar) kadar yükseltilmesi isteniyor. Vergi dairelerine belgelerin teslim edilmemesi halinde ceza dört kat yükseltilerek sayfa başına 200 ruble kesilmesi isteniyor. Ayrıca vergi yetkililerin istekleri üzerine bilgilerin paylaşılmamasının cezası 5 bin rubleye kadar yükseltildi.

Aynı yıl içinde ikinci vergi ihlali halinde 20 bin rublelik cezanın kesilmesi öngörülüyor. Vergi dairesi tarafından bir banka müşterisinin hesaplarının dondurulma isteğini yerine getirmyen bankaya bu tavrı 20 bin ruble cezaya mal olabilecek.

Yeni yasada şirketlerin Federal Vergi Servisi'ne iflastan kurtulmak için vergi ödemelerinin geciktirmeyi imkan veren koşullar da sıralanıyor.

Ayrıca tasarı sayesinde yatırım vergi kredisi uygulanarak (5 yıla kadar vade ile) işletmelerin ekonomilerini modernize etmeleri isteniyor.

Kabul edilen tasarının bir ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan