Putin uzayda işbirliğinin temelini atan Sovyet ve Amerikan kozmonotlarla buluştu

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 35 yıl önce uzayda Sovyet ve Amerikan uzay araçlarını birleştirerek uzayda işbriliğinin temelini atan kozmonotlarla buluştu. Putin ayrıca Rus uzay sanayisiyle ilgili çalışmaları da yerinde inceledi.

Moskova çevre bölgesindeki Korolyov kentinde Rusyanın uzay bilim sanayisinin beyni sayılan Energiya kurumunu ziyaret etti. Kent uzaya ilk insan gönderilmesinde etkili olan ve uzay alanında başarılara imza atan ünlü Sovyet bilim adamı Sergey Korolyov’un adını taşıyor. Gezinin asıl nedeni ise nostaljik bir ziyaret idi: 35 yıl önce uzayda Sovyet “Soyuz-19” ve Amerikan “Apollon-18” uzay araçları birleşmişti. Bu “buluşma” ayrıca iki ülke arasında uzay işbirliğinin dönemini de başlatmıştı.

Putin Korolyov’daki Energiya uzay sanayisi kurumundaki ziyaretinde “uzay buluşmasının” mimarları Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, Valeri Kubasov ve Amerikan meslektaşları Tomas Stafford ve Bens Brand’la da görüştü. Hal hatır sorduktan sonra Sovyet ve Amerikan kozmonotlar Rus Başbakan’la hatıra fotoğrağı da çektirdi. Olayla ilgili izlenimlerini Rus Kommersant gazetesine aktaran Sovyet kozmonot Leonov, “Bu 35 yıl için tek bir isteğim var: Putin’le hatıra fotoğrafı çektirmem. ABD eski Başkanları Gerald Ford ve Ricahrd Nikson ve Sovyet lideri Leonid Brejnev’le fotograf çektirdim, ama Putin’le fotoğrafımız yoktu.” dedi.

Rusya yeni bir uzay üssü açıyor

Daha sonra Energiya kurumunu gezen Putin uzay sanayisiyle ilgili yetkililerden bilgi alarak çalışmaları yerinde izledi. Başbakan’a eşlik eden kurumun Başkanı Vitali Lopota, Energiya’nın 2009 yılında ürün satış kapasitesinin 19,2 milyar ruble olduğunu anlatarak, “Bu rakam 2008 yılına göre yüzde 52 oranla fazla. Siparişlerin artmasını göz önünde bulundurarak 2010 yılında bu rakamın 23,4 milyar rubleye kadar artacağını tahmin edebiliriz.” diye konuştu.

Putin uzay sanayisi yetkilileriyle görüşmede, üç yıl içinde yeni bir sivil uzay üssü açılması  için 24,7 milyar ruble para tahsis edilmesine ilişkin kararname imzaladıklarını da açıkladı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-723198-Putin2 RIA-723198-Putin3