Rusya Afganistan'ın 12 milyar dolarlık borcunu sildi

1

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugüne kadar toplam Afganistan'ın 12 milyar dolarlık borcunu sildiklerini açıkladı. Itar-tass haber ajansının verdiği bilgiye göre Kabil'de düzenlenen uluslararası konferansta konuşan Rusya Dışişleri Bakanı, Afganistan ekonomisinin iyileşmesi için katkı yapmaya devam edeceklerini, bu yıl silinen 891 milyon dolarlık borçla birlikte toplam 12 milyar dolar Afganistan'dan alacaklarını sildiklerini ifade etti.

Afganistan'a insani yardım konusunda katkılarının sürdüğüne işaret eden Lavrov, "Birleşmiş  Milletler Gıda Programı çerçevesinde düzenli olarak katkı sağlamaya devam ediyoruz." dedi.

Bölgede güvenliğin sağlanması  ve istikrarın kurulması için de çalışmalara destek verdiklerini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, bölgeye ulaşacak kargolarla ilgili transit geçişlere izin verildiğini hatırlattı. Lavrov, "Partnerlerimize Afgan asker ve polis gücüne ekipman desteği veriyoruz. Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz." bilgisini verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da katıldığı uluslararası konferansa 70'den fazla ülkeden temsilci yer alıyor. Ülkenin ekonomik ve güvenlik alanında istikrara kavuşturulmasının ele alındığı konfreansın açılış konuşmasını yapan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarihi bir dönüm noktasında olduklarını ifade etti.

Sovyetler Birliği'nin işgali sırasında bölgeye 140'dan fazla otoban, fabrika kuran Moskova, yıkılan tesislerin onarımı için hazır olduğunu kaydediyor. NATO Rusya temsilcisi Dmitri Rogozin batının finanse etmesi durumunda imar çalışmalarına katılabileceklerini açıklamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan