Rusya'da emlak sektörü canlanıyor; Moskova'da satışlar iki kat arttı

0

Ekonomik krizde önemli kayıplar yaşayan emlak sektörü Rusya'da yeniden toparlanmaya başladı. Resmi verilere göre Rusya genelinde 2010'un ilk çeyreğinde satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 arttı. Başkent Moskova'da ise yüzde 108'e varan artışlarla mülk sahiplerinin yüzü gülüyor.

Russia Today'in haberine göre St. Petersburg ve çevresindeki artışlar ise yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 daha fazla. Rusya'nın diğer merkez kentleri Nijni-Novgorod, Novosibirsk, Rostov ve Perm'de satışlardaki artış yüzde 30'un üzerinde.

Analitik Araştırma Merkezi Inkom başkanı Dmitri Taganov yaptığı değerlendirmede yılın ilk çeyreğindeki hızlı artışın uzun süreli beklemeden kaynaklandığını, yılın ikinci yarısında düşüş yaşanacağı uyarısında bulundu.

Pioner pazarlama şirketinden Vladimir Tribrat ise daha iyimser. Ona göre sonbahar sonuna kadar canlanma devam edecek. Tribrat, yılın ilk yarısındaki yükselişle birlikte yaz döneminde bir miktar düşüş görüldüğünü, ancak sonbaharda yeniden bir ivme kazanılacağını tahmin ediyor.

Talepler artınca maliyetler de yükselmeye başladı. Inkom'un 2010'un ilk çeyreği ile ilgili maliyet artış rakamı yüzde 6,7.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan