Prohorov'dan Türkiye'ye 100 milyon dolarlık otel yatırımı

27

Rus milyarder Prohorov, Çeşme'de aldığı araziye 100 milyon dolarlık otel kurmak istiyor.

Forbes dergisine göre dünyanın 39. Rusya'nın ise 2. zengini olan Mihail Prohorov, Çeşme'ye 100 milyon dolar yatırım planlıyor. Deniz sporlarına merakı ile de tanınan Prohorov, Çeşme'ye dünyanın önde gelen su sporları merkezlerinden birini yapmak istediği kaydedildi.

Prohorov Çeşme'deki 175 dönümlük araziyi 20 milyon dolara aldığı belirtilirken yatırımın başlaması içine Turizm Bakanlığı'nın onayı bekleniyor.

Referans gazetesine açıklamalarda bulunan Prokhorov'un Türkiye'deki şirketi Windguru'nun Genel Müdür Kerim Özsoydan, "Biz de tüm hazırlıkları tamamlayıp binlik ve 5 binlik planlarını Turizm Bakanlığı'na teslim ettik. Bakanlığın bölgedeki planlama çalışmasını tamamlamasını bekliyoruz. Biz hemen kazmayı vuracak aşamadayız" dedi.

Dünyanın en ünlü mimarlık  şirketlerinden Wood&Baget tarafından tasarlanan otel projelerinin, 400-500 yataklı 100 milyon dolarlık bir yatırım olacağını  söyleyen Özsoydan, "Yüksek katı olmayan, arazinin eğilimiyle doğru orantılı, denizden bakıldığında yalnızca yeşil alanların görüldüğü bir mimari olacak. Burayı yalnız otel değil, deniz sporları merkezi olarak da planlıyoruz." şeklinde konuştu.

Ayrıca arazi içine 10-15 süper lüks villanın da yapılacağını belirten Özsoydan, “Bu villalar da Rusya'nın önde gelen zenginlerine satılacak. Akla gelmeyecek yatırımlar, Çeşme'ye gelebilir. Bu sadece bir başlangıç olacak" ifadelerini kullandı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan