Rusya kaçak çalıştığı tespit edilen 60 Türk işçiyi sınır dışı etti

40

Rusya'nın Sibirya bölgesinde Krasnoyarsk kentinde kaçak çalıştığı tespit edilen 60 Türk işçisi sınır dışı edildi. Türk işçilerin bölgedeki Boguçanski Hidro Elektrik Santrali (BoGES) inşaatında çalıştıkları belirtildi.

Krasnoyarsk Bölge Savcılığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Kejemski bölge savcılığı, 2010 yılı Haziran ayı sonlarında bölge UFSB (istihbarat), UFMS (göçmen dairesi) ve Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla BoGES santrali inşaat alanında Rusya Federasyonu göçmen yasalarının uyulup uyulmadığını denetledi. Denetleme sonucunda Kodinsk kentinde 60 Türk vatandaşın BoGES inşaatında kaçak çalıştığı tespit edildi.” denildi.

Savcılık açıklamasında olayla ilgili soruşturma açıldığı belirtilerek, “Kejemski Bölge Mahkemesi 60 Türkiye vatandaşına idari ceza verilmesini ve Rusya Federasyonu’ndan sınırdışı edilmesini kararlaştırdı. 27 Temmuz tarihinde UFMS kurumunun gözetiminde işçileri işe alan 48 nolu Baltiyskaya isimli inşaat firmasının maddi masrafları karşılamasının ardından, Türk işçiler Krasnoyarsk-Antalya yolcu uçağı ile Türkiye'ye gönderildi.” bilgisi yer aldı. Savcılık olayla ilgili Baltiyskaya şirketine soruşturma açtıklarını da ifade etti.

Daha önce de Cihan Haber Ajansı Moskova bürosunu arayan ve kendisini Gümüşane'li 1969 doğumlu Ahmet Kaya olarak tanıtan bir vatandaş Krasnoyarsk bölgesinin Kodinsk şehrine turist vizesi alarak 63 kişi ile birlikte getirildiklerini belirtmişti. İstanbul'dan Kodinsk şehrinde baraj inşaatı için geldiklerini ifade eden Kaya, buraya kendilerini Türk işverenin getirdiğini kaydetmişti.

Ancak 10 gün çalıştıktan sonra bu işveren kendilerini terkettiğini belirten Kaya, “Şantiyede 20-30 bina var. Burada kalıyoruz, yiyecek içeceğimiz yok. Rusça bilmiyoruz. Mağduruz. Lütfen birşeyler yapın. Halen şantiyede 43 kişi ile birlikte kalmaya devam ediyoruz. Diğer 20 arkadaşımız Krasnoyarsk kent merkezine gitti. Pasaportlarımızı Rus güvenlik güçleri elimizden aldı. Tehdit ediliyoruz, polis bize tüm işçileri sınırdışı edeceklerini ya da hapse atacaklarını söylüyor.” ifadelerine yer vermişti.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan