Gazprom: Güney Akım ve Nabucco rakip değil

1

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom CEO Yardımcısı Aleksander Medvedev,   Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Rusya by-pass edilerek Avrupa'ya ulaştırılmasını  öngören Nabucco doğalgaz boru hattının, Güney Akım'ın rakibi olmadığını açıkladı.

Medvedev, Nabucco projesinin zayıflatılması  için herhangi bir girişimlerinin olmadığını söyledi. Ria Novosti'ye göre Berlin'de basının sorularını yanıtlayan Medvedev, "Nabucco'nun rolünün zayıflatılması için herhangi bir girşimimiz yok. Biz Nabucco'yu rakip bir proje olarak görmüyoruz" dedi.

Medvedev, "Eğer Nabucco ortakları yeterli doğalgaz bulabilirse, iyi ve güvenlik bir ortaklık kurabilir. Tanrı yardımcıları olsun." değerlendirmesinde bulundu ve Güney Akım da bunların hepsinin olduğuna dikkat çekti.

Kommersant gazetesi Gazprom'un Güney Akım doğalgaz boru hattına Alman RWE enerji şirketini ortak yaparak, Nabucco'yu zayıflatacağı haberlerine yer vermişti. Nabucco'nun öncülerinden RWE'nin Güney Akım'da yer alma ihtimali, proje için olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilmişti.

Rusya'nın by-pass edilmesini öngören Nabucco doğalgaz boru hattı 3 bin 300 kilometre uzunluğunda ve 31 milyar metreküp doğalgaz kapasitesinde olacak. Türkiye'nin enerji dağıtım merkezi haline gelmesini sağlayacak hat Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa'ya ulaşacak. 63 milyar metreküp doğalgaz kapasitesine ulaşması hedeflenen Güney Akım ise Karadeniz'de Türk ekonomik sahasından geçerek doğrudan avrupaya ulaşmayı hedefliyor.

Avrupalı uzmanlara göre iki proje de aynı kaynaklar ve pazarı hedefliyor. Hangi proje daha önce uygulama aşamasına geçerek tamamlanabilirse, diğer proje yaşam şansını yitirecek. Alman şirket RWE yöneticisi AFP'ye yaptığı değerlendirmede Nabucco'nun dışında başka bir projeye dahil olunmasının doğru olmadığını ifade etse de, şirketin Avusturya enerji grubu OMV gibi hem Nabucco hem de Güney Akım'a katılabileceği öngörülüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan