"Türkiye ekonomisi irtifa kazanan uçak gibi yükseliyor"- ÖZEL

2

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı, Türkiye ekonomisinin artık pistten havalandığını ve irtifa kazanan bir uçak gibi yükseldiğini söyledi. Moskova'da Türk iş adamları ile buluşma toplantısında Cihan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Karslı, krizin teğet geçtiğinin doğru olduğunu, Türkiye ekonomisinin geleceğinin çok parlak olduğunu kaydetti. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın kurucularından olan Karslı'ya göre borsanın da önü açık ve 60 bin puanın üzerinde devam edecek.

Ankara'da bir kısım hükümet binalarının, hava limanlarının eskiden yabancılar tarafından inşa edildiğini hatırlatan Karslı, "Türk müteahhitleri bunu şimdi tersine çevirdi. Bütün dünyada inşaatlar yapıyorlar. Onlara kahraman gözü ile bakıyoruz. Sanayicilerimiz, iş adamlarımız dünyaya açıldı. Yabancı bir ülkede inşaat yapmak, mal üretmek ve bunu satmak başlı başına bir kahramanlıktır." dedi.

Ekonomik krizi Türkiye'nin hazırlıklı olarak karşıladığını ifade eden Karslı'ya göre, küreselleşen dünyada krizden hiç etkilenmediğimizi söylemek de doğru değil. Türkiye'nin 2001'de yaşadığı kriz nedeni ile bankacılık sektörünün yeniden organizde edilerek sağlam bir yapıya kavuşturulduğunu hatırlatan Karslı, "Krizden en az etkilenen ülkeler arasında olmamız da bunun çok büyük etkisi var. Entegre olmuş bir dünyada, sıfır kayıpla çıkmak mümkün değil. Ancak teğet geçtiği de doğrudur." tespitinde bulundu.

Ruble ve TL ile ticarete talep canlanabilir

Ziraat Bankası'nın son yedi yıldır en çok kar eden banka olma başarısını sürdürdüğünü  kaydeden Genel Müdür Can Akın Çağlar da Türkiye'nin en büyük bankası olduklarını, Türkiye'nin bölgesel güç olma ve dış dünyaya açılma stratejisini bankacılar ve iş adamları olarak desteklediklerini söyledi. Suudi Arabistan'da açılacak yeni şube ile birlikte 18 ülkede faaliyet gösterdiklerini ifade eden Çağlar, "2015 büyüme stratejisi olarak bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz. Bunun için de Moskova önemli bir merkez. 1993'ten bu yana buradayız. Artık hızlı bir yükseliş fırsatı olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla Moskova'da Türk iş adamlarımızla bir araya geldik." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova ziyaretinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le birlikte belirledikleri 100 milyar dolarlık ticaret hacmini hatırlatan Çağlar, Moskova'da faaliyet göstermeyen diğer bankaların da yönünü Rusya'ya çevirmelerine neden olduğunu ifade etti. "Türk iş adamlarının olduğu her yerde olmak ve ticaretten pay almak" düşüncesi ile hareket ettiklerini belirten Genel Müdür Çağlar, iki ülke arasında gelişen siyasi ilişkilerin ticarete olumlu yansımasından memnun olduklarını kaydetti.

Geçen yıl Ruble ve Türk Lirası  üzerinden ticaretin çok gündeme geldiğini hatırlatan Çağlar, beklenen talebin oluşmaması ile ilgili önemli tespitlerde bulundu: "Biz şu anda ruble ile hesap açılabilir konuma geldik. Ancak, beklediğimiz ölçüde bu ürün talep görmüyor. Bunda ekonomik kriz sürecine denk gelmesi ve iki ülke ticaret hacminin daralmasının büyük etkisi var. Herkes kabuğuna çekildi. Vizelerin kaldırılması ve yeniden ekonomik canlanma ile birlikte konunun tekrar gündeme geleceğine inanıyorum."

Ziraat Bankası Moskova Genel Müdürü Zafer Basri Yüksel de Türk iş adamlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, yönetim kurulu ve genel müdürle iş adamlarını bir araya getirerek karşılıklı fikir alış verişine imkan sağladıklarını ifade etti. Sıkıntıların, taleplerin paylaşıldığını kaydeden Yüksel, benzer toplantıları daha sık yapmayı planladıklarını söyledi.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

ziraat_1 ziraat_3

ziraat_4 ziraat_5

ziraat_6 ziraat_7

ziraat_8 ziraat_9