HSBC Rusya’nın başına Türk atandı

1
İnterfax ajansının yaptığı haberde HSBC Rusya’daki bankasının başına bir Türk CEO'nun atadığı belirtildi.

Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da 85 ülkede faaliyet gösteren büyük bir bankacılık grubu olan HSBC, iki yıl önce kurulan Rusya’daki bankasının başına CEO olarak HSBC Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Özkaya’yı atadı.
Uzun yıllardır grubun içinde görev yapan Hüseyin Özkaya, tüm dünyada 2.547 milyar dolar aktif büyüklüğü olan HSBC Grubu’nda HSBC Türkiye’nin başında 18 yıldır CEO olarak görev yapan Piraye Antika’dan sonra CEO olarak atanan ikinci Türk olacak.

HSBC Türkiye’nin yönetim kadrosunda yönetim kurulu üyesi ve Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Hüseyin Özkaya Rusya’daki bankanın bütün operasyonlarından sorumlu olacak.

Dünyada yaşanan finansal krizden en az etkilenen gruplarından biri olan HSBC Grubu, 2008 yılında sıfırdan kurduğu Rusya’daki banka için 231.7 milyon dolarlık sermaye yatırımında bulundu. Hüseyin Özkaya’nın 1 Eylül tarihinden itibaren göreve başlayacağı HSBC Rusya’nın 800 civarında kadrosu bulunuyor. Özkaya, görevi Citibank Londra’dan HSBC Rusya’nın başına getirilen Stuart Lawson’dan devralacak.

Rusya’daki pazar payını genişletmeyi hedefleyen HSBC Rusya, kurumsal, ticari ve bireysel bankacılık alanında faaliyet gösteriyor.

Milliyet gazetesine açıklamalarda bulunan Hüseyin Özkaya, yeni görevinin kendisini çok heyacanlandırdığını ve banka içinde de sevinç ve büyük bir destekle karşılandığını ifade etti.
Uzun yıllardır grubu tanımasına karşın yeni görevinin bankacılık kariyeri için çok daha önemli bir pozisyon ve sorumluluğu ifade ettiğini belirten Özkaya, bankacı olarak bu üst düzeyin görevin büyük Rus ve Avrupalı bankaların rekabet ettiği bir ülkede kendisi için çok daha zorlu olacağını belirtti.

Kaynak: Haberrus.com