Rusya, sene sonuna kadar tahıl ürünleri ihracatını yasakladı

1
Rusya Başbakanı Vladimir Putin ülke genelinde yangınlar ver kuraklıkların ekinlere zarar vermesi gerekçesiyle tahıl ihracatını yıl sonuna kadar yasakladı. 

Dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen Rusya'da hükümet, kuraklık üzerine tahıl ürünleri ihracatını yasaklama kararı aldı. Devletten tarımcılara 10 milyar ruble (330 milyon dolar) sübvansiyon ve iki 25 milyar rublelik bütçeden inidirmli iki kademeli kredi vaadinde bulunan Vladimir Putin, "Rezervlerimiz mevcut, ancak iç piyasada tahıl ve tarımsal ürünlerine fiyatların artmasına, ve büyükbaş hayvanların azalmasına engel olmalıyız. Bu yüzden belirli süreliğine tahıl ve diğer tarım ürünlerine yasak getirilmesi doğru karar olacak" diye konuştu.
15 Ağustos tarihinden itibaren yürülüğe girecek olan ihracat yasağı 31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edeceği belirtildi. 

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile toplam 10 milyon hektarlık alanda ürünler telef oldu. Tahıl rekoltesinde yüzde 20-26 oranında düşüş tespit edilirken Rusya'nın 27 ayrı bölgesinde kuraklık nedeni ile olağanüstü hal ilan edildi. 72-78 milyon tonla son yılların en düşük rekoltesine ulaşılan Rusya'da yerel tüketimi 71-75 milyon ton civarında.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan