Putin ihracatı yasakladı buğday fiyatları tırmanıyor

8
En büyük üçüncü buğday ihracatçısı konumundaki Rusya'da Başbakan Putin'in 'kuraklık var, ihracat yasak' demesi piyasaları hareketlendirdi. Buğdayın kilesi Chicago borsasında 865 sentle son yirmi üç ayın zirvesine çıktı. Türkiye'de ise stoklar yeterli.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 15 Ağustos-31 Aralık tarihleri arasında tahıl ve un ihracatını yasaklayan kararnameyi önceki gün imzaladı. Yasaklama kararının ardından fiyatlar Amerika'da son 23 ayın, Avrupa'da ise son 28 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dünya buğday piyasasında fiyatlar dün yüzde 5'in üzerinde yükselirken, haftalık artış da yüzde 25 oldu.
ABD'de ise ürün, vadeli piyasada yüzde 6'dan fazla değer kazandı. Londra'da da söz konusu ürünün fiyatı 167 sterlin/tona çıktı. Putin, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın yeterli rezervleri olmasına karşın ihracat yasağının gerekliliğini anlattı.

Putin, hasadın ardından, yasaklama kararının 2011'e uzatılıp uzatılmayacağına karar verileceğini kaydetti. Devletten tarımcılara 10 milyar ruble (330 milyon dolar) sübvansiyon ve iki 25 milyar rublelik bütçeden indirimli iki kademeli kredi vaadinde bulunan Putin, "Rezervlerimiz mevcut, ancak iç piyasada tahıl ve tarımsal ürünlerine fiyatların artmasına ve büyükbaş hayvanların azalmasına engel olmalıyız. Bu yüzden belirli süreliğine tahıl ve diğer tarım ürünlerine yasak getirilmesi doğru karar olacak." diye konuştu. Ülkede, mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile toplam 10 milyon hektarlık alanda ürünler telef oldu. Tahıl rekoltesinde yüzde 20-26 oranında düşüş tespit edilirken, Rusya'nın 27 ayrı bölgesinde kuraklık nedeni ile olağanüstü hal ilan edildi.

Rusya Hububat Birliği, geçen yıl 21,4 milyon ton olan ihracatın bu yıl 15 milyon tona düşmesini beklediklerini duyurmuştu. Dünya buğday üretiminin yüzde 8'ini gerçekleştiren Rusya'da üretimin 77 milyon tonu iç pazarda tüketiliyor. Ülkede bu yıl buğday rekoltesinin 70-75 milyon tona düşmesi bekleniyor. Birlik, kamuya ait tahıl depolarının çevresinde güvenlik önlemlerini artırdıklarını da duyurdu. Moskova'dan 'Buğday ihracatını sınırlandırıyoruz' şeklinde açıklama, en çok Amerika'yı telaşlandırdı. Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı konumunda bulunan ABD'de fiyatlar son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Chicago Ticaret Borsası'nda (CBOT) işlem gören buğdayın vadeli fiyatı, 9 Haziran'dan bu yana neredeyse iki kat yükseldi. Fiyatlar dün borsada 865 senti gördü. Amerika'daki tablonun benzeri Avrupa'da da görüldü. Liffe Paris'te unluk buğday fiyatı 10 Euro'dan fazla artarak 220 Euro seviyesine yükseldi.

Diğer taraftan Rus buğdayını Asya'daki un imalatçılarına satan şirketler, geçerli tedarik kontratları için fors majör ilan etmeyi düşünüyor. Singapur'da bir işlemci, "Kontrat Rus buğdayı üzerineyse, dosdoğru fors majöre girer. Benim şirketim bile bunu yapacak." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan