Rusya'da otomotiv satışları yüzde 48 arttı

0

Petrol varil fiyatlarının yükselişe geçmesi ve küresel ekonomik krizde toparlanma süreci Rusya ekonomisine olumlu yansıyor. Geçen yıl büyük kayıplar yaşayan otomotiv sektöründe canlanma devam ediyor. Temmuz ayı satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla sektörün yüzünü güldürdü.

Avrupa İşletmeler Birliği (AEB) Temmuz ayında araç satışları geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 48 artarak 173 bin 171 adet olduğunu açıkladı. AEB'ye göre Haziran ayında satışlar 174 bin 838 olarak gerçekleşmişti.

Volkswagen başkan yardımcısı ve AEB üyesi Martin Jahn The Moscow Times'a yaptığı değerlendirmede satışların memnuniyet verici olduğunu, ancak gelecek aylarla ilgili iyimser olmak için henüz erken olduğuna dikkat çekti.

Jahn, "Ağustos ve Eylül aylarında tatil nedeni ile bir miktar düşüş görülebilir. Bunda sıcak havalar nedeni ile bir kısım fabrikaların üretime ara vermesinin de etkisi var..." dedi. Sıcak hava ve tatil nedeni ile tüketicilerin otomotiv show roomlarını ziyaretlerinde de bir miktar düşüş yaşanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan