Rusya'nın sıcak hava ve yangınlardan kaybı 15 milyar dolar

1

Rusya'da normalin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, kuraklıklar ve yangınlar nedeni ile toplam ekonomik kaybı 15 milyar dolara ulaştı. Uzmanların görüşlerini değerlendiren Kommersant gazetesi kaybın artacağı konusunda uyarıda bulundu.

Kaybın Rusya'nın gayri safi milli hasılasının yüzde 1'ine ulaştığına dikkat çeken gazete, resmi kayıp açıklamasının yıl sonundan önce ortaya çıkamayacağına dikkat çekti.  Federal İstatistik Servisi de sanayi üretiminde yaşanan düşüşle ilgili verileri gelecek hafta yayınlayacak.

HSBC'den Aleksander Morozov üçüncü  çeyrekte ekonomide gerileme yaşandığını, yangınlar ve kuraklıkların  önemli ölçüde düşüşe neden olduğunu söyledi. Morozov'a göre Rusya ekonomisi vergi gelirlerinden yüzde 4 ve gayri safi milli hasılanın büyüme oranlarında yüzde 1'lik bir kayıp yaşanacağını kaydetti.

Gazeteye göre tarım üretimi 60-65 milyon tona kadar gerileyecek. Rusya 2009'da 100 milyon tona yakın tarım üretim gerçekleştirmişti. Geçici olarak uygulamaya konulan tahıl ihracat yasağından kayıp en az 3 milyar dolar. İhracatın düşmesinin yanısıra gıda ürünlerinde fiyatların artması nedeni ile enflasyonun da artmasından endişe ediliyor.

Bir çok uzman ekonominin hem üretim hem de tüketim açısından üçüncü çeyrekte olumsuz etkileneceğini öngörüyor. Uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi UBS, 2010 ekonomik büyüme rakamlarını yüzde 0,5 geri çekerek yüzde 6'dan yüzde 5,5'e indirdi. UBS'e göre Rusya ekonomisi 2011'de yüzde 6,5 büyüyecek.

Uralsib ekonomik öngörülerinde değişiklik yapmazken, uzman Vladimir Tihomirov enflasyon rakamlarının yüzde 9'a kadar çıkabileceğini, yüzde 5-5,5 olarak tahmin edilen büyüme rakamlarının son gelişmelerden önemli ölçüde etkileneceğini belirtti.

Medvedev'den kurak bölgelere ziyaret

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Mari El özerk cumhuriyetinde kuraklığın etkilediği tarım alanlarında incelemelerde bulundu. Bölge yetkilileri ile bir araya gelen Medvedev, kuraklık ve yangınlarla mücadele çerçevesinde yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Rusya lideri yerel halkla da bir araya geldi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan