Rusya’da mortgage kredi piyasası iki kat büyüdü

0

Rusya’da ekonomik toparlanma kredi kullanımlarına da yansımaya başladı. 2010’un ilk yarısında gayrimenkul alımı için mortgage kredisi kullanım oranı  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 115 arttı. Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre yılın ilk yarısında mortgage kredi piyasası 394 milyar rubleye (13 milyar dolar) ulaştı.

Ödenmeyen mortgage kredilerinde yüzde 155’lere ulaşan artış ise piyasada endişe ile karşılanıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, emlak piyasasının canlanması için mortgage kredi oranlarının düşürülmesini istedi.

Rus broker şirketi Kreditmart mortgage faiz oranlarında düşüşün sürdüğünü, Mayıs 2009’dan bu yana yüzde 3,4 oranında bir gerileme ile ruble bazında yüzde 16,5 ve dolar bazında da yüzde 13,45 oranlarının görüldüğünü açıkladı.

Putin daha önce piyasa ile ilgili yaptığı değerlendirmede faiz oranlarının yüzde 11’e  çekilmesinin bile hayli yüksek olduğuna işaret etmişti. Putin, “Şimdi ev almak isteyen insanlar var. Ancak bankaların talep ettiği yüzde 14-15 gibi oranlar çok yüksek. Bunun daha aşağıya .ekilmesi gerekiyor.” İfadelerini kullanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan