Rusya'nın tahıl pazarını ABD kapacak

2

Rusya'da kuraklık ve yangınlar nedeni ile tarım ürünlerine getirilen ihracat yasağı, pazar payını  kaybetme korkusu ile yeniden gündeme geldi. Rusya Tarım Bakanı Yelena Skrınnik Eho Moskvı radyosuna yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı ABD'nin Rusya'nın pazar payını kapabileceğini söyledi. Rusya'nın geçen yıl 100 milyonu tona yaklaşan tarım ürünleri rekoltesinin bu yıl 60 milyon tonda kalması bekleniyor.

Rusya'da mevsin normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kuraklıklar nedeni ile 10,8 milyon hektar tarım arazisinden ürün alınamadı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de içerde sıkıntı yaşanmaması için 15 Ağustos-31 Aralık tarihleri arasında başta buğday olmak üzere, arpa, çavdar ve mısır gibi tahıl ürünlerinin ihracatına yasak getirdi.

Dünyanın önemli tarım ihracatçısı  ülkeler arasında bulunan Ukrayna ve Kazakistan'ın da kuraklıklardan etkilendiğini kaydeden Rusya Tarım Bakanı Skrınnik, "Bu yıl sonu itibari ile tarım ürünleri rekoltesi 60 milyon tonun altında olacak. Bu da geçen yıla göre yüzde 38'lik bir gerileme anlamına geliyor." dedi.

Ukrayna ve Kazakistan gibi ülkelerin Rusya'nın ihracat pazarını kapmasının mümkün olmadığını kaydeden Bakan, "ABD gibi ülkeler Rusya'nın pazar payını alabilir" uyarısında bulundu. Dünyanın dördüncü büyük tarım ürünleri ihracatçısı olan Rusya en çok Türkiye, Mısır, Suriye, Pakistan ve İran gibi ülkelere tarım ürünleri ihraç ediyordu.

Ekim ayı sonunda ihracat yasağını  gözden geçireceklerini ifade eden Skrınnik, "Kuraklıklar ve yangınlar nedeni ile ekmek fiyatlarında artış beklemiyoruz." garantisi verdi. Ancak bir çok uzman yüzde 15'lere varan bir fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu kaydediyor.

Kayıp 15 milyar dolar

Rusya Tarım Birliği de ihracata getirilen yasağın pazar payının kaybedilme riski olduğu gerekçesi ile kaldırılmasını  istedi. Birlik sözcüsü Anton Şaparin basına yaptığı açıklamada, "Öncelikle yerel üreticilerin dış pazardaki etkileri önemli oranda zayıflayacak. Tarım ürünlerinin ihraç edilmesi ülkenin potansiyeline zarar vermez... Tarım pazarı çok değişken ve kendine özel kuralları var. Pazarı kaybetmek çok kolay, ancak yeniden kazanmak çok zor." hatırlatmasında bulundu.

Uzmanlar Rusya'nın kuraklıklar ve yangınlar nedeni ile kısa vadede toplam kaybının gayri safi milli hasılanın yüzde 1'ine (15 milyar dolar) ulaşacağını öngörüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan