Otomobil geri-dönüşüm kampanyası için 350 milyon dolar daha

5
Rusya hükümeti Mart ayında gerçekleştirdiği eski araç geri-dönüşüm kampanyasının aynısını gerçekleştirmek için bütçeden 350 milyon dolar daha ayırdı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin kampanyanın başlatılması için gereken kararnameyi imzaladı. Hükümet böylelikle 200 bin aracın geri-dönüşüm yapılmasını amaçlıyor. Kampanyaya göre 10 yıldan eski Rus yapımı otomobil sahipleri araçlarını geri dönüşüme vererek karşılığında 50 bin rublelik (1700 dolar) çek elde edebilecek. Daha sonra bu çek ile Rusya'da üretilen yabancı ve yerli otomobiller 50 bin rublelik indirimle satın alabilecek. Rusya hükümeti kampanya sayesinde ülke otmotiv sektörünün canlanmasını umuyor.
Yapılan araştırmalara göre Rusya genelinde 14 milyon adet 10 yıldan eski otomobilin bulunduğunu tespit edilirken kampanyanın ülkenin 83 bölgesinden sadece 49'unda geçerli.

Rusya ekonomik kriz öncesinde Avrupa'nın en büyük otomotiv pazarı olarak biliniyordu. Kredilerde yaşanan sorunlar, yüzbinlerce kişinin işini kaybetmesi sonucu Rusya'da araba satışları 2005 seviyesine geriledi. 2009 yılında Rusya yüzde 49 pazar kaybına uğramıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan