Medvedev, Güney Osetya liderine 1 milyar doları sordu

10

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkenin Karadeniz kıyısı Soçi kentinde Gürcistan’a bağlı ayrılıkçı bölge Güney Osetya Cumhurbaşkanı  Eduard Kokoytı ile bir araya geldi. Kapalı kapılar arkasında geçen buluşmada Medvedev, Rusya’nın Güney Osetya’nın yeniden inşa edilmesi için aktardığı bir milyar doların hesabını sordu.

Soçi’de Devlet Başkanlığı  rezidansında yapılan ikili görüşmede, Medvedev Güney Osetya ile ilişkilere değindi. Güney Osetya’ya yönelik desteğin Rusya için değişmez bir tutum olduğunun önemle altını çizen Medvedev, “Rusya’nın bu rotası değişmez olarak kalıyor ve değişemez. Bu yolda çile çekilmiştir.

Rusya-Güney Osetya ilişkileri dost ve çok yakın ilişkiler olmakta.” ifadelerini kullandı. Medvedev Ağustos 2008’te savaş sırasında Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımakla doğru bir adım attıklarını da yineledi.

Daha sonra söz alan Güney Osetya Cumhurbaşkanı Kokoytı da Rusya’ya Oset halkı adına teşekkürlerini sunarak, “Rusya Federasyonu’nun askeri üssü burada istikrarı sağlıyor. Rusya’nın sayesinde Güney Osetya halkı artık iki yıldır huzur içinde yaşıyor.” diye konuştu.

Rus basını: Güney Osetya’ya aktarılan bir milyar dolar nerde?

Daha sonra Medvedev ve Kokoytı  kapalı kapılar arkasında görüşmesine devam etti. Rus basınında çıkan yorumlara göre, Medvedev’in bu “kapalı” görüşmesinde Kokoytı’dan talep edeceği çok konu var: Rusya savaştan zarar gören Güney Osetya’ya yaklaşık bir milyar dolar para vermişti. Fakat bu yardıma rağmen, bölgede çok az sayıda inşaat işleri yapılmış. Rus Kommersant gazetesine göre, Medvedev Kokoytı görüşmesinde bu konuyu özellikle gündeme getirecek.

Gazeteye açıklama yapan Kremlin yetkilisine göre Medvedev, Güney Osetya’da yüzlerce ailenin evsiz kalmasında suçlu olanların ortaya çıkarılmasını isteyecek. Medvedev geçen yılın Temmuz ayında Güney Osetya’yı ziyaret etmişti. O sırada Kokoytı, 2010 yılı başlarına doğru Güney Osetya’da yeniden yapılanma ve inşaat çalışmalarının sona ereceğini vaat etmişti. Daha sonra bölgeye Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov da ziyaret etti. Şuvalov Başbakan Vladimir Putin’e sunduğu raporda Güney Osetya’ya yapılanma çalışmalarının Ocak 2011 yılına doğru sona ereceğini belirtmişti.

Şimdi Rusya Güney Osetya’da ekonominin canlanması için 6,8 milyar ruble daha vermeyi planlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan