Rusya'da kuraklıklar ekmeğe zam olarak yansıdı

0

Rusya’da yaşanan kuraklıklar ve rekoltenin yüzde 30'dan fazla düşmesi ekmek fiyatlarına yansıdı. Başkent Moskova'da yüzde 10-15 civarında ekmek fiyatlarına zam yapıldı.

Moskova Belediyesi Sanayi Dairesi’ne bağlı Fırın Sanayisi Başkanı Olga Kozlova ekmeğe zam yapılmasını, öncelikle un ürünlerinin pahalanmasıyla ilişkilendirdi. Kozlova, “Haziran ayında unun kilosu 6,5 rubleyken, bugün ortalama 13,5-14,5 ruble (yarım dolar).  Ayrıca bitkisel sıvı yağ ve maya fiyatları da pahalandı.” diye konuştu.

Moskova’da ekmeğe yüzde 10-15 oranında zam yapıldı. Zam olayını Moskova Belediyesi Tüketici Piyasa ve Hizmetleri Dairesi Başkanı Valentina Varfolomeyeva de doğrulayarak, “Gerçekten de bazı mağazalarda ekmek ürünlerine zam yapıldığının tanık olduk. Ama market zinciri mağazalarda ekmeğe zam yapılmadı. Bazı mağazalarda ise ekmek ürünleri yüzde 10-15 oranında pahalandı.” dedi.

Zam haberlerine tepki gösteren Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Federal Tekelle Mücadele Servisi ve Başsavcılığa başvurarak olayın araştırılmasını istedi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de, ekmeğe zam yapılması için hiç bir gerekçenin bulunmadığını ifade etti. Rus basınında çıkan haberlere göre, Moskova dahil bir çok bölgede vatandaşlar ekmek ürünlerinin pahalanmasından şikayetçi.

Lujkov tepki gösterdi

Olaya tepki gösteren Belediye Başkanı  Lujkov, konunun araştırılması için Tekelle Mücadele Servisi ve Başsavcılığa yazılı başvuru yaptı. Belediye Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, başkentte yeterince un rezervinin bulunduğuna dikkat çekildi. Yazılı açıklamada, “Un rezervlerimiz Moskovalılara belirtilen ekmek fiyatlarıyla hizmet edecek kapasitede. Buna rağmen bu hammadeye göre çalışan işletmeler ekmeğe zam yapıyor. Bunun için hiç bir gerekçe yok. Bu tür adımlar kabuledilemez ve ilgili kurumlar gerekli değerlendirmelerini yapacak.” dedi.

Tekelle Mücadele Servisi Moskova Bölgesi Başkanı Vladimir Yefimov, ekmeğe yüzde 20 oranında zam yapıldığı gerekçesiyle başkentte faaliyet gösteren üç fırına dava açtıklarını kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de ekmeğe zam yapılmasına değinerek, “Kuraklığa rağmen, ekmeğe zam yapılabilmesi için hiçbir objektif gerekçe yok.” dedi. Medvedev, ekmek fiyatıyla ilgili gerekli araştırmanın yapılması hususunda başbakanlığı da görevlendirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan