Yolsuzlukları önlemek için kurulan kameralar boş alanları gösteriyor

5

Rusya Bölgesel Kalkınma Bakanlığı orman yangınları mağdurları için yeni evler inşaatını izlemek için kurulan web kameraların inşaatların yerine boş alanları gösterdiği için yerel yetkilileri azarladı.

Yerel yetkililerle toplantı  düzenleyen Bölgesel Kalkınma Bakanı Yardımcısı Konstantin Korolevski, inşaatları bizzat izlmek için Başabakan Vladimir Putin'in talimatı ile kurulan web-kameraların şimdiye kadar yapılan gereçek çalışmaları yansıtmadığından yakındı. Korolevski, “Mutlaka kameraların doğru yerde durduğunu ve boşlukları değil inşaatların sürdüğü alanları gösterdiğinden emin olun” şeklinde yerel yetkilileri eleştirdi.

Geçen hafta kurulan ve internette canlı yayın yapan kameraların bir çoğu sadece bir kaç insanın durduğu boş alanları yansıtıyordu. Halbu ki bir haftadan beri bölgede inşaatçılar bulunuyor, hatta  inşaa edilen binalar bile mevcut.

Korolevski ayrıca bakanlığın bölge yetkililerine verilen hedef ile gerçek inşaatlar arasında çıkabilecek tüm uyumsuzlukları yakından izleyeceğini kaydetti. Korolovski, “Bazen inşaat ilerlemiyor gibi görünüyor. Ayrıca belirlediğimiz hedeflere ulaşacağımıza dair izlenim de göremiyorum. Konu yakından denetlenecektir.” dedi.

Gözetim kameralarının görüntü kalitesi ile ilgili hafta başında açıklamalarda bulunan Başbakan Putin memnuniyetsizliğini dile getirmişti. Putin, “Canlı yayınların kalitesini olumlu bulmuyorum. İşin uzmanları sorunu çözmek için konuya el atmalı” talimatlarında bulunmuştu.

Perşembe günü görüntü çözünürlüğü arttı, ancak kalitesinde kayda değer değişiklikler görülmedi.

Putin'in emriyle 11 bölgede şantiyelerde yerleştirilen güvenlik kameraları Putin'in ofisinden, dairesinden ve hükümetin web sitesinden izlenebilecek şekilde ayarlanmıştı.

Bölgesel Kalkınma Bakanı  Viktor Basargin Pazartesi yaptığı açıklamada evlerin yandığı tüm bölgelerde inşaatların başladığını kaydetmişti.

Bir çok yerel makam Başbakan Putin'e yangın mağdurları için yapılan inşaatların 1 Kasım tarihine kadar biteceği sözünü vermişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan