Dünyanın tahıl ambarı Rusya, kuraklık nedeni ile tahıl ithal edecek

1

Kuraklıklar nedeni ile ürün rekoltesinde üçte birlik düşüş yaşayan Rusya 2010-2011 döneminde 5 milyon tondan fazla tahıl ithal etmeye hazırlanıyor. Vedomosti gazetesi Tarım Bakanlığı'na yakın bir kaynaktan edindiğe bilgiye göre henüz miktar konusunda karara varılmadı.

Rusya'nın tarım ürünlerine ihracat yasağı getirmesinin ardından dünya piyasalarında fiyatlar artmaya devam ederken, Rusya'nın geçen yıl gerçekleşen 97 milyon tonluk ürün rekoltesinin bu yıl 60-65 milyon tona gerilemesi bekleniyor.

Konunun henüz tartışma aşamasında olduğunu kaydeden yetkili, Rusya'nın komşularından olan Kazakistan'dan tahıl ithalatına hazırlnadığını söyledi. Kazakistan Tarım Bakanlığı ise önceki gün yaptığı açıklamada 13,5-14,5 milyon ton olan hasılatın 8 milyon tonunu ihraç edeceklerini duyurdu. Gazeteye göre Kazakistan Rusya'ya tahıl ihracına hazır, ancak Moskova'dan henüz resmi bir talep gelmiş değil.

Son yıllarda yaklaşık 1,5 milyon ton tahıl ithal eden Rusya, 2009'da sadece 400 bin ton tahıl ithal etmişti. Rusya Tarım Birliği (RZS) başkanı Arkadi Zloçevski bu yıl 2-2,5 milyon ton tahıl ithal edilebileceğini öngörmüştü. Ancak Zloçevski son rekolte rakamları kesinleşmeden ithalat rakamı konusunda net bir değerlendirme yapmanın zor olacağını belirtti.

Rusya 2000 yılında da 64,8 milyon tona gerileyen ürün rekoltesi nedeni ile 4,68 milyon ton tahıl ithal etmişti. Sovyetler Birliği döneminde ise ithalat rakamı 20 milyon tona ulaştığı olmuştu.

Rusya Tarım Bakanlığı araştırma kuruluşu SovEcon 2010 için rekolte miktarı öngörüsünü  70-75 milyon tondan 59,5-63,5 milyon tona çekti. Tarım Piyasa Çalışmaları  Enstitüsü ise 61-63 milyon ton öngörüsünde bulunuyor.

ABD, AB ve Kanada'nın ardından dünyanın en büyük tahıl ürünleri ihracatçısı olan Rusya geçen yıl başta Mısır, Türkiye, Pakistan, Azerbaycan, Suriye, Ürdün, İran, Libya, Bangladeş ve Yemen olmak üzere çok sayıda ülkeye 24,1 milyon ton tahıl ürünleri ihraç etmişti. Uzmanlar Rusya'nın mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar ve yangınlar nedeni ile toplam ekonomik kaybının 15 milyar doları aştığına dikkat çekiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan