Rusya 71 Amerikan tavuk şirketinin satış yasağını kaldırdı

1

Rusya 1 Ocak 2010'dan itibaren Amerikan tavuk şirketlerinin sağlık kurallarına uymadıkları gerekçesi ile uygulamaya koyduğu satış yasağını kaldırdı. Rusya Tarım Teftiş Kurulu Rosselkhoznadzor'dan yapılan açıklamada, Sanderson Farms'ın yasağının kaldırılması ile birlikte 71 Amerikan tavuk üreticisinin Rusya pazarına ihracat yapmasının önü açıldı. Ancak klor standartlarını karşılamayan 16 şirketle ilgili yasak ise devam ediyor.

Rusya 1 Ocak 2010'dan itibaren uygulamaya koyduğu yeni sağlık standartları ve düşük klor oranları  nedeni ile ABD'den yapılan tavuk ithalatına yasak getirmişti. 2010'da 600 bin ton olan ABD'nin kotasının yerli üretim ve Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerden yapılacak ithalatla kapatılması planlanıyordu. Ancak Rusya'nın kota miktarını 2010 için 57 bin tonla sınırlı tutması ve fiyatların cazip olmaması nedeni ile Rusya tavuk pazarına Türk şirketler giremedi. Türkiye yasağın başladığı günlerde toplam 1 milyar dolar değerinde 500 bin ton tavuk ihraç etmeyi planlıyordu.

ABD'nin yoğun çalışmaları  sonucu Rusya'nın tavuk ürünlerine getirdiği yasak kaldırılmış oldu. Haziran 2010'da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama yasağın kaldırılması konusunda mutabakat sağlamıştı. Ancak klor miktarının istenilen seviyeye çekilmediği gerekçesi ile uygulamaya geçilememişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan