Rusya'da sıcak havalar tatlı ve çikolata tüketimini yüzde 40 azalttı

4

Rusya'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcak havalar kuraklık ve yangınların yanısıra gıda tüketiminde de değişimlere neden oldu. Parekende satışlarda şekerli gıdaların tüketiminde yüzde 30-40 arasında gerileme yaşandı. Temmuz ve Ağsutos aylarında sıvı içeceklere olan talep ise geçen yılın aynı dönemlerine göre yüzde 50'ye varan oranlarda arttı. Dondurma tüketimi ise iki kattan fazla arttı.

X5 Süpermarket Vedomosti gazetesine verdiği bilgide şekerli gıda ürünlerinin her yaz mevsiminde yüzde 10-15 arasında gerilediğini, ancak bu yaz oranların yüzde 40'lara kadar düştüğünü söyledi. Şekerli ürünlerin yerine soğuk ve dondurma çeşitlerini artırarak açıklarını kapatmaya çalıştıklarını açıklayan X5, kaybımız diğer parekende satıcılarına göre nispeten daha az oldu değerlendirmesinde bulundu.

Russkiye Produkty Torg'un sözcüsü Tatyana Ilina müşterilerinin tatlı siparişlerini Temmuz ve Ağustos ayında ortalama yüzde 40 oranında azalttıklarını söyledi. Ilina soğutucu sistemleri olmayan kamyonlarla siparişlerin ulaştırılmasının mümkün olmadığına da işaret ederek, ulaşım konusunda zorluk yaşandığına dikkat çekti. İsminin açıklanmasını istemeyen dev süpermarket zinciri yetkilisi de şirketlerinin Temmuz ayında pasta siparişlerini tamamı ile durdurduğunu belirtti.

Ritter Sport Chocolate Rusya direktörü çikolata satışlarının yaz tatilinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 20 oranında gerilediği bilgisini verdi.

Nestle'ye göre ise dondurma satışlarında yaşanan iki kata varan artıştan elde edilen gelir, tatlandırıcı ve çikolata satışlarındaki düşüşün üzerinde.

Russkiye Produkty Torg'un sözcüsü Ilina son haftada hava şartlarının mevsim normallerine dönmesine rağmen, taleplerde herhangi bir değişme olmadığını, piyasanın gelceğindeki belirsizliğin sürdüğüne dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan