Rusya'da tahıl rekoltesinde kayıp yüzde 38'e ulaştı, ithalat planlanmıyor

2

Rusya'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar ve kuraklıklar nedeni ile tahıl rekoltesinde kayıp yüzde 38'lere ulaştı. Dünyanın üçüncü büyük tarım ambarı olan Rusya, 5 milyon ton ithalat yapılacağı ile ilgili bilgileri yalanladı.

Rusya Tarım Bakan Yardımcısı  Aleksander Petrikov 19 Ağustos'a kadar ki sürede 40,3 milyon ton tahıl hasad edildiğini 32,5 milyon tonluk rezervlerle birlikte yerel ihtiyacı karşılayabileceğini söyledi. Petrikov Rusya'nın yıllık tahıl tüketiminin 77 milyon ton olduğu bilgisini de verdi.

Uzmanların Rusya'nın 1,5-2 milyon ton tahıl ithalatı gerçekleştirebileceği ile ilgili değerlendirmesine yer veren ekonomik gazetesi Vedomosti, Tarım Bakanlığı'nın da 5 milyon ton tahıl ithal etmeyi planladığını iddia etmişti.

Rusya'nın kendi ihtiyacını  karşılayabilecek hasat yapıldığını ifade eden Petrikov, "2010 için tahminimiz iyimser senaryoya göre 65-67 milyon ton. En kötü duruma göre de 60 milyon ton da kalacak..." dedi. Mevcut şartlarda Rusya gelecek yıl için de 11-12 milyon ton rezerv ayırabilecek. 

Uzmanlar Kazakistan ve Ukrayna'da tahıl ithalatı yapılması alternatifini de değerlendiriyor. Tataristan Belarus'dan yarım milyon ton tahıl ithalatı yapmak istiyor. Geçen yıla göre ürün rekoltesinde düşüş yaşayan Belarus, 100-200 bin ton arasında tohumluk ürün verebileceklerini açıkladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan