Moskova otomobil fuarında 600 yeni araç görücüye çıktı

2

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen 'Uluslararası Otomobil Fuarı'na ilgi büyük. Ekonomik krizden çıkış sürecinde olan Rusya'da lüks otomobil tüketimi giderek artıyor. İki yılda bir düzenlenen fuarın katılımcıları arasında yeni lüks markalar ise dikkat çekiyor.

Bentley Mullsane, Range Rover ve Jaguar XJ Sentinel fuarın gözdeleri arasında. Ford Focus sedanla, Logan da lüks model Logan Latitude ile fuarda yer alıyor. Orta sınıf araçların satışında 2010'un ilk yedi ayında yüzde 9 artış yaşanırken, BMW yüzde 23, Audi yüzde 27 ve Mercedes-Benz satışlarını yüzde 59 artırdı.

Fiyatları 450 bin euro ile 650 bin euro arasında değişen Bentley Mulsane'lere talep ise hayli fazla. Yıllık 7 araçlık kota nedeni ile Rus milyarderler sırada.

Russia Today'e konuşan Bentley'nin Rusya distrübütörü Mercury firmasının sahibi Oskar Ahmedov, Rusya'da lüks marka otomobil sektörünün krizden çıktığını  söyledi. Ahmedov, "Satışlarımız geçen yıla göre yüzde 30 arttı. Şimdiye kadar 80 Bentley sattık..." dedi.

Diğer bir lüks marka Mercedes ise Rusya'da CL-class modelleri en çok satıyor. Mercedes Rusya temsilcisi Andrey Rodionov yaptığı değerlendirmede, Moskovalıların büyük ve lüks araçları sevdiğini söyledi.

Yeni model Ford Mondeo'la motor gücü  ve dizaynı ile müşterilerin gözdesi durumunda. Business-Class Renault Latitude modeller de ilk göze çarpan araçlar arasında yer alıyor.

İki yılda bir düzenlenen fuara Avrupa ülkelerinden yedi, diğer dünya ülkelerinden sekiz ve Rusya'dan da 62 firma katılıyor.

Fuar organizatörleri 1,6 milyon kişinin fuarı ziyaret etmesini bekliyor. İlk iki gün endüstriyel üreticilere hizmet verecek fuar, 27 Ağustos'dan itibaren halkın beğenisine sunulacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-746331-otomobil_fuari_moskova_2 RIA-746331-otomobil_fuari_moskova_4