Rusya, Mavi Akım'dan Türkiye'ye doğalgaz sevkıyatını iki katına çıkardı

2

İran-Türkiye doğalgaz boru hattında meydana gelen patlama nedeni ile Türkiye Rusya'dan Mavi Akım üzerinden aldığı doğalgaz miktarını iki katına çıkardı. Artışta Türkiye ekonomisinin hızla toparlanmasının etkisi de büyük.

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, İran-Türkiye doğalgaz boru hattında yaşanan patlamanın ardından Gazprom’un Mavi Akım üzerinden Türkiye’ye yönelik gaz sevkiyatını artırdığını açıkladı.
Türkiye ekonomisinin kriz sonrası  süreçte hızla toparlandığına dikkat çeken Kupriyanov, "Gazprom’un Türkiye’ye yönelik doğalgaz sevkiyatında artış yaşanıyor. Bu durum Türk ekonomisinin kriz sonrasında hızla toparlandığının da göstergesi. 25 Ağustos’ta Agrı yakınlarında Türkiye İran doğalgaz boru hattında yaşanan patlama Türkiye’nin Rusya’dan gaz talebinin daha da artmasına sebep oldu. Dün itibariyle Mavi Akım üzerinden yapılan gaz sevkiyatı iki katına çıkarak 37 milyon metreküpe ulaştı" ifadelerini kullandı.

Gazprom sözcüsü, Türk ortakların diğer kaynaklarla alakalı arz sorunları ya da diğer sıkıntılar nedeniyle meydana gelen taleplerini daha önce de defalarca karşıladıklarını ve günlük sevkiyat miktarını artırdıklarını hatırlattı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan