Rusya'da ekmeğe zamma müdahale

2

Rusya'da mevsim normallerin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve kuraklıklar nedeni ile gıda fiyatlarındaki artış kontrol edilemiyor. Halkın temel gıdalarından kara buğday olarak bilinen greçka ve pirinç bazı bölgelerde iki kattan fazla artarken, ekmek fiyatları da yüzde 30'lara varan oranda zamlandı. Halkın tepkisinden endişe eden yerel yönetimler ise fiyatlara müdahale yolunu seçiyor. Rusya'nın Krasnoyarsk bölgesinde iki haftalık moratoryum ilan edildi.

Tarım Bakanlığı bölge yetkilileri br çalışma grubu oluşturarak ekmek üretiminde maliyet ve satış fiyat analizi yapacak. Adil fiyatların belirlenmesini isteyen yerel yönetim, sıkıntılı süreçten birilerinin haksız kazanç  sağlamasına karşı.

Kuraklıklar nedeni ile tahıl rekoltesinde yüzde 40'lara varan düşüş yaşayan Rusya, ihracatı yıl sonuna kadar yasaklamış durumda. Tarım Bakanlığı rezervlerle birlikte yıllık ihtiyacın fazlası ile bulunduğunu kaydediyor. Hükümet gıda fiyatlarında artışın gerekçesiz olduğunu savunurken, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma yerel yönetimleri aşırı zamlarla mücadeleye çağırdı.

Krasnoyarsk Bölgesi Tarım Bakanı  Leonid Shorohov, "İki haftalık moratoryum ilan ettik. Maliyetlerin ne kadar arttığı konusunda bir çalışma başlattık... Objektif ve adil bir fiyat belirlenmesi için çalışıyoruz..." dedi. Sabit bir fiyat belirlenmesinin uncular ve fırıncıların kaybına neden olmayacağını kaydeden yetkili, "Ekonomik açıdan uygun olanı yapmaya çalışıyoruz..." hatırlatmasında bulundu.

Rusya Tarım Bakanlığı Yardımcısı  Aleksander Petrikov da yaptığı açıklamada kuraklık nedeni ile tarım sektöründe çalışan iş adamlarının kaybının 32,7 milyar ruble (1,07 milyar dolar) olduğunu açıkladı. 2010'un tarım sektörü geçmişi açısından en zor yıl olduğunu kaydeden bakan yardımcısı, "Kuraklıklar 35 ayrı bölgede etkili oldu" bilgisini verdi. Kuraklıkların toplam maliyetinin ise 7-15 milyar dolar arasında olduğu öngörülüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan