Gazprom'dan iki kat zam haberine düzeltme

5

Gazprom Başkan Yardımcısı  Aleksander Medvedev'in Financial Times Deutschland’la yaptığı özel mülakatta doğalgaz talebi ve fiyat artışı ile ilgli beklentilerinin iki kat zam şeklinde yorumlanmasına düzeltme geldi. Gazprom'dan yapılan açıklamada Medvedev'in 2012'de doğalgaz fiyatları yerine, doğalgaz taleplerinin kriz öncesi seviyeye ulaşacağını söylediği kaydedildi.

Bağımsız enerji danışmanlarının gaz talep öngörülerine atıfta bulunulduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Yayımlananın aksine, Alexander Medvedev röportajda gaz fiyatlarının 2012 yılında kriz öncesi seviyeye döneceğini söylememiş, gaz talebinin 2012 itibariyle kriz öncesi seviyeleri yakalayabileceğini söyleyen bağımsız enerji danışmanlarının gaz talep öngörülerine atıfta bulunmuştur. Uzun dönemli fiyatlar ve spot market fiyatları arasındaki fark da yine bu süre dahilinde ortadan kalkacaktır. Gaz fiyatları konusundaki gelişmeler bakımından ise, piyasanın bu süre içinde gaz fiyatlarının tedrici olarak arttığını göreceğini söylemek mümkündür." Financial Times Deutschland düzeltilmiş  röportajın tam metnini internet sayfasında tekrar yayınladı. Uzun vadeli doğalgaz taleplerinin Rusya'da ve dışarda yeniden artmaya başladığına dikkat çeken Medvedev, "Avrupa Birliği ülkeleri 2030'a kadar yıllık ek 200 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacı olacak. Yeniden taleplerin artması ile birlikte Rusya'nın Avrupa'daki payının yüzde 30'a ulaşacağını umuyoruz. Bu taleplerin verimli ve güvenilir bir yolla ulaşması gerekiyor. Kuzey Akım ve Güney Akım doğalgaz boru hatları bu açıdan bizim için çok önemli. Bu iki hat Avrupa sevkıyatına modern ve verimli bir alt yapı sağlayacak" tespitinde bulundu.

Şu anda 2008'de rekor seviyeye göre fiyatlarda gerileme olduğuna dikkat çeken Gazprom başkan yardımcısı, "Geçen yıl bir hareketlenme başladı. Spot piyasada ile eş zamanlı olarak artış görülüyor. Petrol varil fiyatlarını temel aldığımızda, adım adım bir yükseliş olacağını görüyoruz. En geç 2012'ye kadar talepler kriz öncesi seviyeye ulaşmasını bekliyoruz. Uzun vadeli fiyatlarla spot piyasa arasında farkın da ortadan kalkacağını umuyoruz..." dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan