Moskova’nın “Gorbuşka” elektronik pazarı kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya

34

Yerli ve yabancı turistin mutlaka ziyaret ettiği ünlü Gorbuşka ve Gorbuşkin Dvor isimli elektronik alışveriş merkezi kapatılıyor. Rus makamlar, Gorbuşka ve Gorbuşkin Dvor isimli iki ticaret merkezinde çok sayıda kaçak ürünün bulunduğuna inanıyor. Olayın geçici bir kapatma olabileceği de iddia ediliyor.

Moskova Dorogomilovo Savcılığı, elektronik malzemelerin satıldığı Gorbuşka ve Gorbuşkin Dvor merkezinde inceleme başlattı. Rus RBK Daily gazetesine konuşan bir yetkilye göre, savcılık burada çok sayıda kaçak ürünlerin bulunduğunu gerekçe gösteriyor. Gorbuşkin Dvor’daki “Lya Lya Park” isimli ticaret mekanında çok sayıda kaçak CD’ler de ele geçirildi. Yapılan denetlemede söz konusu ticaret mekanında 26 bin kaçak CD bulundu. Lya Lya Park’ın şu anda dükkanlarının yüzde 80’nin kapatıldığı da gelen haberler arasında.

RBK Daily’e göre, Dorogomilovo Savcısı Mihail Ustinovski’nin her iki mekanın kapatılacağı yönünde karar alması bekleniyor. İlk önce Lya Lya Park’ın kapatılması planlanıyor. Moskova Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, elektronik ticaret merkezinin kapatılmasının geçici bir karakter taşıyabileceğini de belirtiyor. Dev elektronik mekan, ancak mahkemenin kararıyla kapatılabilir.

Konuyla ilgili Gorbuşka alış veriş  merkezinden herhangi bir açıklama yapılmazken, Gorbuşkin Dvor üst düzey bir yetkilisi Vasilina Zoremba, bölgede sürekli denetleme yapıldığını, fakat son olaydan haberdar olmadığını da kaydetti. Zoremba, Lya Lya Park dahil ticaret merkezinin normal rejimde çalıştığını da iddia etti.

Gorbuşka ve Gorbuşkin Dvor, Moskova’nın Rubin isimli televizyon fabrikasına bağlı bir alanda bulunuyor. 14 bin metrekarelik bir alanda yerleşen Gorbuşka’da 500’den fazla mağaza faaliyet gösteriyor. Her ay burayı yaklaşık 300 bin kişi ziyaret ediyor. Gorbuşkin Dvor ise 60 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. Burada da yaklaşık üç bin mağaza var, aylık ziyaretçi sayısı ise bir milyon beş yüz bin.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan