Kremlin, Moskova belediyesinin 130 milyar dolarlık ulaşım modernizasyon projesini reddetti

4

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un trenyolları, metro ve otoban yapımı ve modernizasyonu için öngördüğü 130 milyar dolarlık proje Kremlin tarafından reddedildi. Moskova belediyesi dev projeler için önümüzdeki 10 yılda toplam 4 trilyon ruble (130 milyar dolar) mali kaynak ayrılmasını talep etmişti.

Lujkov'un inisiyatifi ile geliştirilen plan, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 2008'de göreve gelmesinin ardından Moskova'nın finans merkezi olması yönündeki büyük projenin bir parçası olarak görülüyor. Vedemosti gazetesine açıklamada bulunan hükümet yetkilisi, Moskova'nın finans merkezi olabilmesinin tek yolunun ulaşım problemini çözmesi ile mümkün olabileceğini söyledi.

Lujkov Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e de gönderdiği mektupta Moskova'nın uzun vadeli ulaşım planlaması  için Federal boyutta destek istedi. Lujkov 365 kilometre trenyolu, 120 kilometre metro hattı inşa etmek istiyor. Moskova, mevcut şartlarda 9,7 milyar dolar olan ulaşım modernizasyon için ayırdığı kaynağı, 32,4 milyar dolara kadar çıkarabiliyor. Ancak kalan kısmın Federal bütçe ya da özel yatırımlarla karşılanması gerekiyor.

Rusya Maliye Bakanlığı da böylesine dev bir rakamın Moskova ulaşımı için ayrılmasının mümkün olmadığını açıkladı. Bakanlık, "Moskova yol yapımı ile ilgili harcamalarını optimize etmeli. Gerekli paraları da kendi bütçesinden karşılamalı" tavsiyesinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan