Rusya ekonomisi krizden çıkıyor; yılın ilk yarısında yüzde 4 büyüdü

3

Rusya ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4 büyüdü. Ekonomik krizden toparlanma sürecine giren ülkede büyüme rakamları, yüzde 4,2'lik beklentinin bir miktar atında gerçekleşti.

Sanayi üretimi ilk altı aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 oranında arttı. Yaz mevsiminde yaşanan yangınlar, sıcaklıklar ve kuraklıklar nedeni ile bazı fabrikalarda üretim durdurulurken, ekonomik kaybın 15-30 milyar dolar arasında olduğu öngörülüyor.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç ay başında yaptığı değerlendirmede kuraklık ve yangınların büyüme rakamlarına yüzde 0,7-0,8 oranında yansıyacağını  açıklamıştı.

Rusya'nın petrol ve doğalgaz ihracına dayalı ekonomisi krizden önemli ölçüde etkilendi. 2008'de yüzde 5,6 büyüyen ülke, 2009'da yüzde 7,9 küçüldü.

Küresel olarak ekonomik krizden çıkış sürecinin başlaması ve enerji fiyatlarının istikrarlı  bir şekilde yükselmesi nedeni ile Rusya ekonomisi de toparlandı. Hükümet ikinci yarıda benzer büyümenin devam edeceğini ve 2010'un yüzde 4'lük bir büyüme rakamı ile kapatılacağını umuyor.

IMF ay başında yaptığı öngörüde Rusya'nın 2010'da yüzde 4,25 ve 2011'de de yüzde 4,0 büyüyeceğini açıklamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan