Rusya, Renault ile süper ucuz rakamlara araç üretecek

8

Rusya'nın dev otomotiv şirketi Avtovaz Lada marka araçları ultra ucuz fiyata üretimi için hazırlanıyor. Fransız ortağı ile yeni model araçları 2011'in sonunda üretecek olan Avtovaz'ın belirlediği fiyat vergiler dahil 7 bin 100 dolar.

Avtovaz'ın yüzde 25'ine ortak olan Renault sözcüsü AFP'ye yaptığı açıklamada, yeni üretim hattında çalışmaların sürdüğünü ve gelecek yıl sonuna üretim için hazır olacağını söyledi. Rusya'nın yeni süper ucuz araçları Lada Granta ismi ile piyasaya sürülecek ve Renault Twingo'nun bir benzeri olacak. Lada Granta'lar Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in yeni yapılan otobanda dört gündür kullandığı Lada-Kalina'nın farklı bir modeli olacak.

Rusya yeni model Lada'ları Rusya'nın dışında da satmayı planlıyor. 220 bin rubleye piyasaya sürülecek araçlar, Avrupa'nın en düşük maliyetli araçları arasında yer alacak. Hindistan Tata otomobil şirketinin 2 bin 500 dolara ürettiği Nano marka araçlar en ucuz araç olarak biliniyor.

Yabancı  araçlarda gümrükler artıyor

Diğer taraftan iç piyasayı  canlandırmak isteyen Rusya, dışardan gelen yabancı araçlarda gümrükleri kademeli olarak artırmayı planlıyor. Otomotiv şirketlerinin Rusya'da yatırım yapması ve iç piyasayı canlandırmak isteyen Rusya yıl başında gümrük vergilerini yüzde 20'den 25'e çıkarmıştı.

Putin yaptığı değerlendirmede Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmadıkları için, herhnagi bir zorunluluklarının bulunmadığını ve bir kaç yıl içinde gümrük tarifelerini kademeli olarak yükselteceklerini söyledi. Yabancı otomobil üreticilerinin Rusya'da yatırım yapmalarını isteyen Putin, "Şimdi vergilere dokunmuyoruz. Anzak zaman içinde ithalat vergilerini artıracağız..." dedi.

Küresel ekonomik krizden en fazla etkilenen otomotiv sektörünün yaralarını sarmaya başladığını  kaydeden Rusya Başbakanı, önce yan sanayi ürünleri, ardından da otomobildeki vergilerin artacağını belirtti. Hedef yüksek teknolojinin Rusya'ya girişini sağlamak ve yerli üretimi taşvik etmek.

Rusya'da şu an Renault, Nissan, Toyota, GM, Ford, Volkswagen, Peugeot ve Citroen markalarının montaj fabrikaları bulunuyor. Yabancı sermayeli fabrikalarda yılın ilk yarısında 157 bin araç üretilirken, 251 bin araç da ithal edildi. Hyundai, Kia ve Mitsubishi gibi firmaların da yıl sonuna kadar Rusya'da üretime başlaması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan