Rusya tahıl ihracat yasağını aşamalı olarak kaldırıyor

0

Rusya yaz mevsiminde yaşanan kuraklıklar ve düşük rekolte nedeni ile 15 Ağustos-31 Aralık tarihleri arasında uygulamaya koyduğu tahıl ihracat yasağını aşamalı olarak kaldırıyor. İnsani yardım amaçlı taahhütler ve uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülükler yerine getirilecek.

Rusya Tarım Bakanlığı sözcüsü  Oleg Aksyonov yasağın uygulamaya konulmasından önce söz verilen uluslararası yardım taahhütlerinin yerine getirileceğini doğruladı. Her şeyin sıkı bir şekilde kontrol edildiğini ifade eden sözcü, ticari ihracatla yasağı ile ilgili henüz bir değişiklik olmadığını belirtti.

Yurt dışında bulunan temsilcilikler, askeri üsler, Baykonur uzay üssü ve diğer Rusya'ya ait birimlerin ihtiyaçları da yasak kapsamı dışında kalıyor. Son 130 yılın kuraklıklarının yaşandığı Rusya'da ürün rekoltesi 97,1 milyon tondan 60 milyon tona kadar geriledi.

ABD, AB ve Kanada'nın ardından dünyanın en büyük tahıl ürünleri ihracatçısı olan Rusya geçen yıl başta Mısır, Türkiye, Pakistan, Azerbaycan, Suriye, Ürdün, İran, Libya, Bangladeş ve Yemen olmak üzere çok sayıda ülkeye 24,1 milyon ton tahıl ürünleri ihraç etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan