Rusya, Türkiye’nin Samsun-Ceyhan tutumundan memnun değil

1

Rusya’nın petrol boru hattı  tekel şirketi Transneft, Ankara’nın Samsun-Ceyhan projesiyle ilgili tutumundan memnun olmadığını belirtti. Rus tarafının iddiasına göre, Türkiye projede kendi ağırlığını koymaya çalışıyor.

Moskova’da basına konuşan Transneft Başkanı Nikolay Tokarev, Samsun-Ceyhan projesiyle ilgili Türkiye ile yürütülen görüşmelerden memnun kalmadıklarını kaydetti. Transneft Başkanı, “Türkiye tek taraflı olarak kendisine üstünlük sağlamaya çalışıyor. Rusya Federasyonu’na verimli olmayan şartlar öneriyor. Hükümetlerarası anlaşma yapılması için öneri geliyor (Türkiye’den), burada da çok sertçe verimli olmayan ekonomik çerçeveye sıkıştırmaya çalışılıyor. Tabii ki biz buna razı olamayız” dedi.

Tokarev, 1 Temmuz’da İstanbul’da uluslararası yuvarlak masa toplantısının yapıldığnı  da hatırlattı. Transneft Başkanı, “Burada boğazlardan geçişlerin artırılması perspektifini ele alırken, ekonominin bir bölümünde bir pozisyon hazırladılar. Herşey yeniden salıveriliyor ve yeniden tekrar başa almayı öneriyorlar. Açıkça söylemek gerekirse bu bizi geriyor, biz bu tür görüşme tarzı yanlısı değiliz. Biz gerçeklerden yola çıkarak ya çözmemiz lazım ya da mantıksızlığı sona erdirmemiz lazım... Bu benim şahsi görüşüm.” diye konuştu.

Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesi, Türk Karadeniz kıyısı Samsun’dan Akdeniz kıyısı Ceyhan’a kadar uzanıyor. Boğazları devre dışı bırakacak boru hattından yılda 60-70 milyon ton petrol taşınması planlanıyor.

Tokarev basına yaptığı açıklamalarda özelleştirmelere de sert bir şekilde karşı çıktı. Transneft için yapılacak en kötü şeyin özelleştirme olduğunu kaydeden Tokarev, hükümetin buna müsade etmeyeceğini belirtti. Hükümetin bütçe açığını kapatmak için kaynak oluşturma programında Transneft'in yüzde 25'inin özelleştirilmesi yer alıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan