Ukrayna, Rusya’ya Güney Akım’dan vazgeçmesini önerdi

0

Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişenko, Güney Akım doğalgaz boru hattının “israf” olduğunu gerekçe göstererek Moskova’ya söz konusu projeden vazgeçmesini önerdi. Ukrayna tarafı, Avrupa’ya yönelik doğalgaz sevkiyatının kendi topraklarındaki boru hatları üzerinden yapılmasının en “doğru” olacağını da belirtiyor. Ukrayna’ya göre önce doğalgaz transit boru hattı sisteminin modernize edilmesi gerekiyor.

BBC Ukrayna haberler servisine konuşan Grişenko, Güney Akım’ın ekonomik bakımdan verimli olmadığını belirtti. Karadeniz’in ekolojisi için tehlike oluşturacağını da iddia eden Ukrayna Dışişleri Bakanı, “Biz Rusya’yı şu hususta ikna etmeye çalışıyoruz: Güney Akım’ın inşa edilmesine gerek yok, bu israf ve gereksiz. Bu ek çevre sorunu oluşacağı anlamına geliyor. Ukrayna tarafı olarak Rusya’nın Güney Akım’dan vazgeçmesine ikna edebilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

“Ukrayna hattı daha güvenli ve verimli”

Çalışmalarla ilgili eski Ukrayna hükümetini de eleştiren Grişenko Güney Akım projesi yerine Ukrayna’nın tranzit boru hatları sisteminin modernize edilerek kullanılmasını önerdi. Ukraynalı bakan, “Eğer uzun vadeli işbirliğinden bahsedersek, bu durumda şunu söyleyebiliriz: Bizim transit sistemimiz üzerinden azami derecede doğalgaz sevkiyatının yapılması hususunda uzun vadeli ortak çıkarları bulmamız lazım.” dedi. Grişenko Ukrayna doğalgaz transit boru hattının en güvenli ve etkili olacağını da iddia etti.

Nisan ayında da Rus doğalgaz devi Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Naftogaz (Ukrayna) şirketiyle birleşmeleri durumunda Ukrayna doğalgaz transit boru hattının modernize edilmesine katkı sağlayacaklarını belirtmişti. Bazı uzmanlara göre, bu hatların modernize edilmesi çalışmalarında Avrupa Birliği (AB) de yer almalı. Ukrayna’nın enerji alanında AB önünde üstlendiği bazı yükümlülükler bulunuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan