Rusya devlet şirketlerini yıl sonundan önce satışa başlıyor

0

Rusya ekonomik kriz nedeni ile oluşan bütçe açığının kapatılması ve modernizasyon çalışmalarının finanse edilebilmesi için dev şirketleri özelleştirmeye başlıyor. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov özelleştirme işlemlerinin yıl sonundan önce başlayacağını açıkladı.

"Bazı devlet şirketlerinin hisselerinin satışları 2010'unun sonunda başlıyor" bilgisini veren Şuvalov, hangi şirketlerin ilk sırada satışlarının yapılacağı ile ilgili bilgi vermedi. Rusya Ekonomi Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada Rosneft, Transneft, VTB, Rosselkozbank ve RusHydro'nun da aralarında bulunuğu Rusya'nın dev on şirketinin hisselerinin özelleştirileceğini açıklamıştı. Rusya 2013'e kadar sürecek satışlardan toplam 29 milyar dolarlık gelir bekliyor.

Önümüzdeki günlerde satışı yapılacak şirketler ve oranları ile ilgili daha net bilgilerin oluşacağını kaydeden Şuvalov, piyasa şartları ile bağlantılı olarak en uygun zamanlamada satışların yapılacağını kaydetti.

Rusya'da devletin ekonomi üzerindeki etkisini azaltacak 29 milyar dolarlık dev özelleştirme paketine Başbakan Vladimir Putin başkanlığındaki kabine onay verdi. Parlamentonun açılması ile birlikte paketin onaylanması beklenirken, Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina dev özelleştirme için yabancı şirketlere çağrıda bulunmuştu.

Geçen ay hükümet toplantısı sonrası basına açıklamada bulunan Bakan, konunun sadece bütçe açığının kapatılması olarak algılanmaması gerektiğini, bunun ekonominin yeniden yapılandırılması sürecinde önemli bir adım olduğunu söylemişti.

Maliye Bakanı Aleksey Kudrin özelleştirme paketinden 883 milyar ruble (29,3 milyar dolar) gelir tahmininde bulunurken, Nabiullina bunun 600-700 milyar ruble (19,9-23,2 milyar dolar) aralığında olabileceğini öngörümüştü. Rus ekonomistlere göre belirlenen özelleştirme paketinden gelirler 30 milyar doları da aşabilir.

Uzmanlar yeterli planlamanın olmamasına karşın, Rusya ekonomisinde yatırım iklimine katkı sağlayacağı düşüncesi ile özelleştirmeye sıcak bakıyor. The Moscow Times'a değerlendirmede bulunan Capital Management ekonomisti Liam Halligan, "Genelde özelleştirme Rusya için çok iyi bir durum... Ben devletin şirketlerdeki hisselerinin azaltılması gerektiğine inanıyorum. Son on yılda Rusya malesef bu konuda geri adım attı." değerlendirmesinde bulunmuştu.

2008'de başlayan ekonomik kriz sürecinin devletin ekonomide daha etkin olmaya zorladığına dikkat çeken uzmanlar, özelleştirme sonrası devletin kontrolünün şirketler üzerinde devam edecek olmasını eleştiriyor. Yabancı yatırımın gelmesi için harcamalar şeffaf olmalı ve doğal kaynaklarla ilgili verigilendirme sisteminde adalet sağlanmalı. Aksi durumda, yabancılar özelleştirme paketine gerekli ilgiyi göstermeyebilir.

İşte özelleşecek şirketler ve öngörülen satış oranları:

 

Şirketler Devletin payı, % Özelleştirilecek miktar, %
Transneft 78.10 27.10
Sberbank 60.30 9.30
VTB 85.50 24.50
Rosneft 75.16 24.16
Rosselkhozbank 100.00 49.00
Federal Grid Co. 79.11 28.11
RusHydro 60.38 9.38
Sovkomflot 100.00 25.00
Rosagrolizing 99.99 N/A
Rosspirtprom 100.00 N/A
United Grain Company 100.00 N/A

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan