Rusya ekonomik rekabette 63’üncü, Türkiye 61’inci sırada

0

Dünya Ekonomik Formu tarafından düzenlenen rekabet sıralamasında Rusya geçen yıl 51’inci sıradan 63’üncü  sıraya gerilerken, bu yıl yerini korudu. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ise iki sıra gerileyerek dördüncü sıraya düştü. Türkiye ise aynı listede geçen yıl ki konumunu koruyarak 61’inci sırada yer aldı.

Dünya çapında 13 bin katılımcı  ile 139 ülkede 12 ayrı indeks üzerinden gerçekleşen sıralamada Rusya bu yıl yerini korudu. Dünyanın en büyük rekabetçi ilk üç ülke ekonomisi arasına sırası ile İsviçre, İsveç ve Singapur girdi.

ABD ekonomik dengelerinde yaşanan sorunlar, kamu ve özel kurumların zayıflaması nedeni ile 2009’da ikinci olan sıra, 2010’da dördüncülüğe geriledi.

BRIC ülkeleri (Çin, Brezilya, Hindistan ve Rusya) arasında en az rekabetçi olan ülke Rusya. İki sıra ilerleyen Çin 27’inci ülke olurken, Hindistan 51 ve Brezilya da 57’inci ülke oldu.

Rusya ekonomisi üç indeks açısından başarılı olurken (marketin büyüklüğü açısından 8, altyapı açısından 47 ve işçi piyasası açısından da 57’inci), şirketlerin rekabet gücü (101’inci sıra), verimlilik (118’inci sıra) ve mali piyasaların gelişmişliği (125’inci sıra) açısından başarısız bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan