Rusya'da yine tavuk tartışması: Klorlu Amerikan tavuğu üçüncü ülkeler üzerinden geliyor

9

Rusya'nın aşırı klorlu ve sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile ithalatını yasakladığı  Amerikan tavuğu Rusya'ya üçüncü ülkeler üzerinden girmeye devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in ABD ziyaretinde yasak kaldırılmış olsa da, klor seviyesini koruyamayan Amerikan tavuklarının Rusya'ya girmesine izin verilmiyor.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko kaynağını belirtmeden yaptığı açıklamada, "Klorlu Amerikan tavukları üçüncü ülkelerde yeniden paketlenerek Rusya'ya sokuluyor" uyarısında bulundu. Onişenko ülke ismi vermezken, gümrük birliği uygulamasının başladığı Kazakistan ve Belarus'u işaret etti.

Amerikan tavuğuna getirilen yasak ve kuraklıklar nedeni ile iç piyasada tavuğun tonu 2 bin dolardan 3 bin dolara kadar çıkarken, ilk Türk tavuk ürünleri Banvit ve Rusya'da taze et tedarikçiliği yapan Çalkan grup tarafından Moskova'ya getirildi. Rusya'da Türk tavuğunun geleceği Amerikan tavuğunun piyasaya girmesinin gecikmesine ve hükümetin sağlayacağı destek programlarına bağlı.

Eylül ayında Rusya, 83 ayrı Amerikan tavuk şirketinin Rusya'ya ihracat yasağını kaldırdı. Rusya tavuk ithalatının yüzde 80'ini Amerika'dan gerçekleştiriyor. 2010 için ABD'nin kotası 600 bin ton. Türkiye ise 150 bin tonluk diğer ülkeler kotasında yer alıyor. Türk tavuğunun Rusya'ya geliş maliyeti ton başına 2 bin 800 doları bulması nedeni ile yeterince cazip bulunmuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan