"Samsun-Ceyhan petrol boru hattı görüşmeleri durdu"

1

Rusya'nın petrol taşımacılık  şirketi Transneft Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili görüşmelerin durduğunu açıkladı. Moskova'da basına açıklamada bulunan Transneft Başkanı Nikolay Tokarev, rakip proje trans-balkan geçişli Burgas-Dedeağaç petrol boru hattı projesinin daha cazip olduğunu savundu.

"Elbette, Burgas-Dedeağaç  petrol boru hattı projesi çok uygun... bu konuda bir çok çalışma yaptık. Fizibilite çalışmaları tamam. Bu yıl bile hattın inşasına başlayabiliriz..." değerlendirmesinde bulunan Tokarev, Samsun-Ceyhan petrol boru hattında bir çok sorunun olduğunu iddia etti. Samsun-Ceyhan'da bir çok zor soru olduğunu ve cevap bulunamadığını kaydeden Tokarev, taşımacılık ücretleri için öngörülen rakamların Boğaz geçişli maliyetlerin üzerinde olduğunu söyledi.

Putin, Erdoğan'a söz verdiğini açıklamıştı

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının yükünü hafifletmesi beklenen Samsun-Ceyhan petrol boru hattının başarıya ulaşacağını umduğunu söylemişti. Karadeniz tatil kenti Soçi’de 6 Eylül'de Uluslar arası Valday Düşünce Kuruluşu üyeleri ile bir araya gelen Putin, “Bu projenin verimli olduğunu düşünüyorum... Erdoğan'a bu projeye katılacağımıza söz verdik, öyle de yapacağız" taahhüdünde bulunmuştu

Türkiye’den Çalık grup, İtalyan Eni enerji şirketi, Rusya’nın dev petrol şirketleri Rosneft ve Transneft, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesi ile ilgili 2009’da ilk protokolü imzalamıştı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Mayıs ayında gerçekleşen Türkiye ziyaretinde imzalanan hükümetler arası anlaşma ile de desteklenen proje ile yıllık 60-70 milyon ton petrol taşınacak.

1,5-2 milyar dolara mal olacak proje ile ilgili son günlerde Rusya’da tartışmalar yaşanıyor. Transneft Başkanı Nikolay Tokarev Türkiye’yi suçlayarak masada Rusya’nın kabul edemeyeceği teklifler olduğunu söylemişti. Sürdürülen müzakereleri yetersiz bulan Tokarev, “Gerçeklerden hareket ederek sorunu çözmeliyiz. Ya da bu saçmalığa bir son vermeliyiz…” eleştirisi getirmişti.

Bulgar hükümeti çevre nedeni ile rakip projeye karşı

Bulgaristan'da 2007'de yönetimde bulunan Sosyalist hükümet Rusya ile Burgas-Dedeağaç petrol boru hattı ile ilgili anlaşma imzalamıştı. Ancak Haziran'da değişen yeni yönetim çevre ve yeterince ekonomik olmadığı gerekçesi ile 1,29 milyar dolara mal olması beklenen projeye olumlu bakmadığını açıklamıştı.

Burgas-Dedeağaç petrol boru hattının yüzde 33'üne Transneft'in sahip olması öngörülürken, Rosneft ve Gazprom Neft de önemli ölçüde ortak oluyordu. Projeye Bulgaristan ve Yunanistan enerji şirketlerinin de ortak olması öngörülüyordu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan