Medvedev market denetiminde; halk ekmek fiyatlarından şikayetçi

554

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkenin en kuzey liman kenti Murmansk'ta bir markete girerek önemli gıda ürünlerinin fiyatını yerinde inceledi. Ekmek fiyatlatlarını inceleyen Medvedev'e halk zamlardan şikayetçi oldu. Ancak Rusya lideri 1,5 rublelik zammı fazla bulmadı.

Murmansk kentinde Leninski caddesindeki bir gıda marketine giren Medvedev, mağazada bulunan vatandaşların şaşkın bakışlarına neden oldu. Medvedev, gıda ürünlerinin bulunduğu tezgahlara yaklaşarak fiyatları inceledi. Rusya Başkanı’nın, en çok ekmek fiyatlarını gözden geçirmesi dikkat çekti. Medvedev, kendisi de kepekli siyah ekmek alarak kasaya 14 ruble 90 kuruş ödedi. Markette vatandaşlara hal hatır soran Medvedev’e market müşterileri ekmek fiyatlarının aşırı artmasından şikayetçi oldu.

Annesinin kucağındaki beş aylık bebeği seven Rusya lideri, aile ile birlikte fotograf çektirdi.

Devlet Başkanı, sokağa çıktığında orada bulunan vatandaşlarla da gıda ürünleri fiyatını sordu. Kimi vatandaşlar fiyat artışından dert yanarken, bazıları da fazla fiyat artışının olmadığını dile getirdi. Bu diyalogları dinleyen Medvedev, “Gerçekten de ben kendim tespit ettim: ekmek fazla pahalanmamış, 1-1,5 ruble olarak pahalanmış.” dedi.

Vatandaşlardan biri memurların sorumsuzluluğundan sitem ederek, “Onları yerine oturtmak lazım” dedi. Bunun üzerine Medvedev, “Yerine oturtacağız” diye destek verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-760218-Medvedev_Supermarkette_44 RIA-760218-Medvedev_Supermarkette_22